|
Специјална награда Кине за књигу додељена директору Лагуне Дејану Папићу |
Члан Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Кине, секретар Секретаријата ЦК КПК и министар Одељења за односе са јавношћу Централног комитета КПК Ли Шулеј је, на свечаној церемонији одржаној 18. јуна у Пекингу, уручио добитницима Специјалну награду Кине за књигу. Међу награђенима је и директор издавачке куће „Лагуна“ Дејан Папић, у чије име је награду примила министар саветник Амбасаде Јелена Николић.
Специјална награда Кине за књигу је највећа награда којом се одаје признање странцима у издавачком сектору за њихове изузетне напоре да Кину представе свету. Од њеног успостављања 2005. године до сада је награђено укупно 203 преводилаца, издавача и писаца из 63 земље.
Церемонији доделе награде, која је организована на високом нивоу, присуствовао је велики број кинеских званичника, кинески писци, међу којима и нобеловац Мо Јен, представници различитих земаља, као и велики број амбасадора, укључујући и амбасадора Мају Стефановић. На церемонији је наглашено да су добитници континуирано посвећивали пажњу развоју Кине и дубинским истраживањима кинеске културе и превели, објавили и креирали низ књига које свету причају приче о Кини и кинеском народу. Тиме су помогли да Кина постане боље позната глобално и промовисали културну размену и узајамно учење.
Награда је такође и кулминација годишњег Међународног сајма књига у Пекингу, који је отворен истог дана. |
|
Златна медаља за заслуге уручена реномираном кинеском професору др Ма Сипуу |
У просторијама Амбасаде 19. јуна је уприличена свечаност доделе одликовања током које је професору др. Ма Сипуу уручена Златна медаље за заслуге у учвршћивању српско-кинеског пријатељства кроз промоцију српске историје. У име председника Републике Србије Александра Вучића, одликовање је кинеском добитнику уручила амбасадор Маја Стефановић.
Професор Ма је у обраћању званицама захвалио на одличју које је, не само признање његовом академском раду, већ и дуготрајним везама два народа. Проф. Ма је рекао да је награда велики подстрек његовим истраживачким напорима које ће, упркос годинама, наставити све док његово здравље то буде подносило. Упутио је најбоље жеље за напредак Р. Србије и благостање њеног народа.
Амбасадор Маја Стефановић је у свом обраћању истакла да је научни рад проф. Ма, који је обухватио теме из српске прошлости и садашњости, допринео видљивости Србије у кинеским експертским круговима и додатно скренуо пажњу на питања од виталног српског интереса у светској јавности.
Свечаности су, поред лауреата и његове супруге, присуствовали и заменица директора Института за светску историју Кинеске академије друштвених наука гђа Лиу Ђијен, директор Института за глобалне и регионалне студије Престоничког педагошког универзитета г. Лианг Џанђијен, представници МИП Кине, Пекиншког универзитета за стране студије, као и овдашњих медија
|
|
Прослава Дана државности и Дана Војске Србије у Пекингу |
Амбасада и војни изасланик Р. Србије у НР Кини организовали су првог марта о.г. у Кемпински хотелу у Пекингу заједничку прославу Дана државности Р. Србије и дана Војске Србије, којој је присуствовало више од 300 званица, укључујући 60 амбасадора и шефова мисија у Пекингу, бројне представнике дипломатског кора, представнике Владе НР Кине и кинеских институција, као и српске дијаспоре у Кини. Почасни гост Амбасаде на пријему био је специјални изасланик Владе НР Кине за Европу Ву Хунгбо, док је главни гост војног изасланика био генерални директор Института за инжењерство Војне академије генерал-мајор Сјонг Мингфенг.
Гостима се на пријему обратила амб. Стефановић, која је у говору истакла значај Првог српског устанка и Сретењског устава у контексту обнове српске државности и развоја модерне државе. Подвлачећи да Србија остаје посвећена развоју и промоцији мира и стабилности, истакла је да Србија тежи развоју односа са свим земљама на бази једнакости. Рекла је да тежимо развоју односа са суседима, наставку пута ка пуноправном чланству у ЕУ и развоју односа, како са великим силама, тако и традиционално пријатељским земљама широм света. Посебно је подвукла значај борбе за очување територијалног интегритета и националног суверенитета Србије у вези са питањем КиМ, и нагласила да Србија, чувајући сопствени територијални интегритет, и инсистирајући на поштовању поменутог принципа без изузетака, уједно поштује и територијални интегритет других земаља, принципе међународног права и Повељу УН.
Посебно је истакла и значај подршке Кине територијалном интегритету Србије, као и значај даљег свеукупног развоја односа између Србије и Кине, са акцентом на узлазни тренд у економској, инвестиционој и трговинској сарадњи. Нагласила је и значај културне сарадње, посебно рада Културног центра Србије у Пекингу и Културног центра Кине у Београду, уз промоцију сарадње у области нових технологија. Подсетила је окупљене и да је поводом Дана државности, ове године, председник Србије А. Вучић за лични допринос развоју односа Србије и Кине, одликовао претходног амбасадора Кине у Србији амб. Чен Бо и професора Ma Си Пуа, који су такође, присуствовали пријему.
|
|
Дан државности Р. Србије - 15. фебруар |
Данас , 15. фебруара, славимо Дан државности Републике Србије. На овај дан 1804. године подигнут је Први српски устанак, а истог датума 1835. године усвојен је први Устав Србије. |
|
Честитка амбасадора Маје Стефановић поводом Лунарне нове године |
Драги пријатељи, желим вам срећну и успешну Нову годину змаја.
Уверена сам да ће Кина наставити даље да иде путевима успеха, напретка и благостања и да ће сарадња и стратешко партнерство између Србије и Кине наставити даље да јачају, чему ћу наставити да дајем и свој лични допринос.
Нека година змаја донесе здравље, радост и успех! |
|
ОДЛУКE О РАСПИСИВАЊУ КОНКУРСА ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА КОЈИ СВОЈИМ КВАЛИТЕТОМ ДОПРИНОСЕ ОЧУВАЊУ И ЈАЧАЊУ ВЕЗА МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И СРБА У РЕГИОНУ И МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И ДИЈАСПОРЕ |
Oбавештавамо да је министар спољних послова Ивица Дачић, донео Одлуку о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, број 24/30-2024/01, који има за циљ употребу и учење, чување и неговање српског језика и ћириличног писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета и унапређење економске сарадње Републике Србије и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.
Конкурс ће бити отворен у периоду од 1. фебруара 2024. године до 12. фебруара 2024.г.
Увид у објављене конкурсе за суфинансирање пројеката може се извршити на следећим сајтовима:
www.mfa.gov.rs
https://www.dijaspora.gov.rs/konkursi.html |
|
Награда Home and Abroad News Press амбасадору Маји Стефановић за медијску личност године |
Кинески медији Home and Abroad News Press доделио је амбасадору Маји Стефановић награду за медијску личност године 2023. У образложењу награде, председница ове медијске куће гђа Веи Јен је рекла да је избор Маје Стефановић за медијску личност године донет на предлог кинеских медија, који су унапређење билатералне сарадње две земље у бројним областима приписали и њеном доприносу.
У свом обраћању, Маја Стефановић је захваљујући на признању, изразила захвалност кинеским медијима што су праћењем успешних прича о сарадњи Р. Србије и НР Кине, посебно недавне посете председника Р. Србије А. Вучића и премијера А. Брнабић НР Кини, учинили Р. Србију видљивијом у кинеском медијском простору и тиме уједно нагласили вредност стратешких односа две земље.
Изразила је, уједно, очекивање да ће се сарадња у области традиционалних и нових медија наставити, као и узајамне посете новинара.
Међу лауреатима, нашли су се и амбасадори Турске, Сирије, Етиопије и Грузије.
Home and Abroad News Press, мејнстрим медиј у НР Кини, уједно и актер јавне и културне кинеске дипломатије, више од две деценије посвећено ради на јачању мостова сарадње између НР Кине и страних земаља кроз свој медијски ангажман. |
|
Амбасадор Маја Стефановић на радном ручку код министра спољних послова Сједињених Мексичких Држава Aлисије Барсене |
На позив амбасаде Сједињених Мексичких Држава у Пекингу, амбасадор Маја Стефановић је присуствовала радном ручку у част посете министра спољних послова ове земље Алисије Барсене Пекингу. Одабране званице, које су чиниле део групе жена амбасадора у Пекингу, размениле су са шефом мексичке дипломатије мишљења о развоју и улози НР Кине у свету, као и о односима њихових земаља са НР Кином.
У разговору са министром Барсеном, М. Стефановић је захвалила на подршци Сједињених Мексичких Држава Републици Србији у питањима од највишег националног интереса, пренела јој поздраве првог потпредседника Владе и министра спољних послова Р. Србије Ивице Дачића и поновила раније упућен позив за посету Р. Србији, што је прихваћено са задовољством.
Поред Маје Стефановић, пријему су присуствовале и жене амбасадори Либана, Кипра, Суринама, Тринидада и Тобага, Словеније, Бахама, резидентне представнице УНДП и УНИЦЕФ у Пекингу, као и заменица амбасадора Велике Британије. |
|
Амбасадор Маја Стефановић на пријему Градске владе Пекинга |
На годишњем пријему за представнике дипломатских мисија у Пекингу, који је, у организацији Канцеларије за спољне послове Града Пекинга, приређен у Националној леденој дворани у Пекингу, коме су присуствовали највиши званичници града Пекинга и других кинеских институција, амбасадор М. Стефановић је имала краће одвојене разговоре са партијским секретаром Пекинга Јин Лијем, градоначелником Пекинга Јин Јонгом и председником Сталног комитета Народног конгреса Пекинга Ли Сјулингом.
Током сусрета са чланом Политбироа ЦК КПК и партијским секретаром Комитета Комунистичке партије Кине Града Пекинга Јин Лијем, потврђена је обострана спремност за даље јачање свестраног стратешког партнерства између Србије и Кине и посебно интензивирање партијске сарадње између две земље. У том циљу, партијски секретар Јин Ли је, на наш позив, изразио спремност да посети Србију у обострано прихватљивом термину.
У разговору са градоначелником Пекинга Јин Јонгом, обострано је истакнут значај веза Београда и Пекинга, који имају успостављену сарадњу од 1980, када је Београд био трећи град на свету, после Њујорка и Токија, који је успоставио братске односе са престоницом Кине. У циљу даљег унапређења сарадње два града, пренет је позив градоначелнику Пекинга Јин Јонгу за посету Београду, у термину када то буде одговарало обема странама, што је са кинеске стране са задовољством прихваћено.
Са председником Сталног комитета Народног конгреса Пекинга Ли Сјулингом, М. Стефановић је разменила мишљења о јачању сарадње градских скупштина Београда и Пекинга, и тим поводом, изражена је обострана спремност за реализацију узајамних посета делегација две земље. |
|
Учешће Амбасаде на 9. Гали глобалних дипломата и кинеске културе |
Амбасада Републике Србије је 7. децембра 2023. у Пекингу, у заједничкој организацији са магазином Lookwe била домаћин 9. Гале глобалних дипломата и кинеске културе. Том приликом, генерални секретар организационог одбора Гале и менаџер магазина г. Су Јунзу, именовао је поново амбасадора Мају Стефановић за ротирајућег председника магазина за 2023/2024. годину.
Амбасадор М. Стефановић је у поздравној речи истакла важност односа са Кином, чији интензитет јача и нашим учешћем и у иницијативи Појас и пут, подсећајући на дух космополитизма и отворености коју иницијатива и у свом деценијском развоју наставља да баштини кроз културну размену Кине и партнерских земаља. Истичући значај повезивања земаља кроз културу и уметност, подсетила је присутне да ће Београд бити домаћин специјализоване светске изложбе ЕКСПО 2027.
Говорећи о музици, велику пажњу гостију привукао је и наступ инструменталисте Слободана Тркуље.
Пре свечаности, гости су имали прилике да посете и штанд Културног центра на којем је посетиоцима о култури и историји Републике Србије говорила директор Центра Татјана Солдат. Уједно, био је организован и инвестициони форум, на којем је економски саветник Амбасаде Миланка Стојаковић присутним представницима пословних кругова у Кини представила могућности улагања у Републику Србију.
Овогодишња дипломатска свечаност је традиционални догађај, посвећен међународној размени, културној и инвестиционој сарадњи, обухватајући и изложбу нематеријалне кинеске културне баштине и богат уметнички програм. Гали је присуствовало преко 400 званица из кинеског културног и медијског живота и бројне дипломате из више од 170 земаља.
Lookwe, домаћин свечаности, представља једну од највећих невладиних платформи за јавну дипломатију у Кини и у свом портфолију има издавачку делатност, управљање и организацију догађаја за промоцију културе и инвестиција. Фотографије: Lookwe |
|
Председник Владе Р. Србије Ане Брнабић посетила је Кину од 4. do 7. новембра о.г. |
Председник Владе Републике Србије Ана Брнабић боравила је у НР Кини од 4-7 новембра ове године. Током званичне посете, премијерка је, на челу делегације Р. Србије, учествовала на 6. Међународном увозном сајму, на којем је Србија била почасни гост, и имала одвојене билатералне састанке са премијером НР Кине Ли Ћиангом у Шангају и председником НР Кине Си Ђинпингом.
Приликом говора на церемонији отварања Међународног увозног сајму у Шангају, премијерка је истакла велики значај који Србија придаје овој манифестацији, апострофирајући да је у протеклој деценији трговина између наше две земље порасла 186 пута захваљујући, између осталог, економској политици отворености кој Кина активно заговара и спроводи.
Уочи Међународног увозног сајма, премијерка је имала и билатерални састанак са премијером НР Кине Ли Ћиангом у Шангају 4. новембра. Саговорници су се сагласили са високом оценом билатералних односа и изразили обострану спремност на даље продубљивање свеобухватне сарадње. Током састанка истакнут је значај синергије стратегије “Србија 2025” и иницијативе Појас и пут, као и велики потенцијал за сарадњу у области дигиталне економије, научне и технолошке иновације и др.
Приликом посете Пекингу председник Владе А. Брнабић састала се са председником НР Кине Си Ђинпингом 6. новембар. Председник Си је током разговора истакао да су Србија и Кина искрени пријатељи, чије пријатељство је прошло тест времена као и “добри партнери који раде за заједнички развој и просперитет”. Такође, истакао је да је Кина спремна да сарађује "раме уз раме" са Србијом на очувању међународног права и правде, уз остваривање заједничког развоја наше две земље. Председник Владе Р. Србије А. Брнабић током састанка са председником Сијем је поновила подршку Р. Србије политици “једне Кине” и навела да је наша земља спремна на даљу политичку, економску, али и друштвену, технолошку, и културну сарадњу са Кином.
Посету председника Владе А. Брнабић Кини помно су пратили сви водећи кинески медији, оцењујући је као веома позитивну, успешну, и значајну, често истичући да Кина сматра свој однос са Србијом узорним моделом међународних односа Кине и европских земаља. |
|
Председник Србије Александар Вучић, на челу делегације Р. Србије, посетио је Пекинг од 16. до 18. октобра, ради учешћа на Трећем форуму Појас и пут |
Током боравка у Пекингу, председник Вучић се састао са председником НР Кине Си Ђинпингом, а имао је и више билатералних сусрета на маргинама Форума Појас и пут, током којег је потписано чак 18 споразума, од којих велики део има стратешки карактер.
Оценивши разговор са кинеским председником као изузетно пријатељски, председник Вучић је новинарима у Пекингу рекао да је тема разговора била и Косово и Метохија, поштовање међународно правних норми, оно кроз шта Србија пролази као и примена двоструких стандарда, непоштовање повеље УН и резолуције 1244, од стране појединих земаља.
"Наишли смо на разумевање наших кинеских пријатеља. Разговарали смо и о другим стварима које су за нас потребне, од сарадње у свим областима економије, привреде, војно-техничке сарадње", рекао је председник Вучић и додао да је било речи и о инфраструктурном повезивању и све већем броју кинеских инвестиција.
На првој сесији Формума за међународну сарадњу на високом новоу, на тему „Повезаност у отвореној глобалној економији“, председник Вучић је рекао да управо тема панела одражава стратешку оријентацију концепта развоја Кине и њеног лидера, као зачетника иницијативе.
"Ова иницијатива настоји да подстакне ближу сарадњу између држава и народа кроз заједничке напоре усмерене на решавање глобалних изазова и напредак целог човечанства, уз марљив рад на стварању једне глобалне економије кроз узајамну сарадњу у циљу постизања добробити за све“, рекао је председник Вучић обраћајући се присутнима.
Током боравка у Пекингу, председник Вучић је имао билатералне сусрете и са председницима влада Тајланда и Лаоса. Поред тога, водио је дуге разговоре и са председником Етиопије и премијером Мађарске Виктором Орбаном. Такође, састао се са председником Индонезије Ђоком Видодом. Поред ових сусрета, председник Вучић је разговарао и са замеником премијера Кине и са председником Туркменистана.
Током посете Пекингу, председник Вучић је обишао и Кинески институт за међународне студије и том приликом се срео са бившом амбасадорком Кине у Србији и директором института Чен Бо.
|
|
Улан Батор: Амбасадор Републике Србије Маја Стефановић предала акредитивна писма председнику Монголије Укнагин Курелсуку |
Амбасадор Републике Србије Мaja Стефановић предала је 16. новембра 2023. године у Улан Батору председнику Монголије У. Курелсуку акредитивна писма којима је председник Р. Србије Александар Вучић акредитује за изванредног и опуномоћеног амбасадора Р. Србије у Монголији на нерезиденцијалној основи, са седиштем у Пекингу.
У краћем одвојеном разговору амб. М. Стефановић са министром спољних послова Батмунк Батсетсег изражено је обострано задовољство традиционалним односима Србије и Монголије и спремност за њихово даље унапређење у свим областима, уз интензивирање дијалога на високом и највишем политичком нивоу.
На истим линијама реализовани су и разговори амб. М. Стефановић са потпредседником Владе и министром привреде и развоја Чимедом Курелбатаром, министром рударства и тешке индустрије Џамбал Гнабатаром, државним секретаром МИП Монголије Нјамдорј Анкбајаром, представницима Привредне коморе Монголије, као и Управе за Европу Министарства спољних послова Монголије. Посебан акценат стављен је на интензивирање економске сарадње и искориштавање потенцијала на овом пољу, посебно када је реч о пољопривреди, туризму, научно-технолошкој сарадњи, рударству и др.
Посета Монголији била је добра прилика и за сусрет амб. Стефановић са представницима дијаспоре Србије у Монголији. |
|
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА КОЈИ СВОЈИМ КВАЛИТЕТОМ ДОПРИНОСЕ ОЧУВАЊУ И ЈАЧАЊУ ВЕЗА МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И ДИЈАСПОРЕ И МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И СРБА У РЕГИОНУ У ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАЊА |
Oбавештавамо да је први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић, донео Одлуку о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, број 256/30-2023/01, који има за циљ употребу и учење, чување и неговање српског језика и ћириличног писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета у области образовања.
Конкурси су отворени у периоду од 13. до 23. октобра 2023. године.
Увид у објављене конкурсе за суфинансирење пројеката може се извршити на следећим сајтовима:
https://www.dijaspora.gov.rs/konkursi2023php
|
|
OБАВЕШТЕЊЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ПЕКИНГУ |
Канцеларија спољних послова Владе Пекинга обавестила је Амбасаду Р. Србије у Пекингу да ће се у суботу 16. септембра 2023. године у појединим деловима Пекинга ван 5. прстена, огласити сирене за узбуњивање у случају ваздушног напада у оквиру акције контроле исправности сирена за обавештавање и узбуњивање.
У те сврхе биће пуштени звучни сигнали за „ рано упозорење“, затим „сигнал за узбуну због ваздушног напада“ и на крају „сигнал за престанак опасности“.
Сва три сигнала узбуњивања и престанка опасности трајаће по три минута са паузама између њиховог оглашавања у трајању од 7 минута.
Време оглашавања сирена планирано је од 10,00 часова до 10, 23 часа.
Канцеларија спољних послова Владе Пекинга замолила је да се нашим суграђанима у Пекингу укаже на планиране активности, како не би дошло до узнемирења суграђана, односно становници града Пекинга могу несметано да наставе са планираним активностима. |
|
Састанак директора Канцеларије за Косово и Метохију П. Петковића са замеником министра иностраних послова НР Кине Денг Лијем |
У разговору директора Канцеларије за Косово и Метохију Петра Петковића са замеником министра иностраних послова НР Кине Денг Лијем, одржаним 31. јула у Пекингу, обострано је изражено задовољство изванредним односима између Србије и Кине које карактерише свеобухватно стратешко партнерство, чему посебан квалитет дају и пријатељски односи председника Александра Вучића и Си Ђинпинга.
Заменик министра Денг Ли је посебно нагласио да је кинеска страна започела интензивне припреме за реализацију посете председника Вучића Кини, поводом учешћа на Трећем форуму за међународну сарадњу иницијативе „Појас и пут“. Денг ли је додао да ће српског председника у Кини “дочекати као брата”, што је формулација која указује на изузетно поштовање које у Кини указују председнику Вучићу.
Директор Петковић пренео је домаћину пуну подршку Србије територијалном интегритету и суверенитету НР Кине и захвалио на принципијелној подршци суверенитету и територијалном интегритету Србије. Петковић је упознао свог саговорника са тешком безбедносном ситуацијом на Косову и Метохији у којој се налази српски народ, а коју карактерише рапидан пораст насиља према српском и другом неалбанском становишту на КиМ и кршење њихових основних људских права.
“У Приштини не постоји жеља за постизањем компромиса, дијалогом и деескалацијом актуелне кризе коју је изазивала управо приштинска страна својим насилним и једностраним потезима, организовањем нелегалних избора и заузимањем српских општина на северу КиМ. Та криза коју генерише Приштина прети да се прелије на читав регион”, упозорио је Петковић и посебно истакао да Приштина пуних 10 година одбија да формира Заједницу српских општина у складу са споразумом из Брисела 2013. године.
Заменик министра Денг Ли је пренео уверавања да ће Кина наставити подршку суверенитету и територијалном интегритету Србије, уз јасно противљење једностраним потезима Приштине. Он је нагласио да кинеска страна подржава изналажење решења по питању КиМ мирним путем, на бази Резолуције 1244 СБ УН и посебно је нагласио подршку и инсистирање Пекинга у вези са што скоријим оснивањем ЗСО. |
|
Симпозијум о високо квалитетном развоју Иницијативе „Појас и пут“ |
Амбасадор М. Стефановић учествовала је на Симпозијуму о високо квалитетном развоју у оквиру иницијативе „Појас и пут“ (Belt and Road Inititive – BRI), који је у организацији МИП НР Кине и провинције Хеилунгђијанг одржан у Харбину, од 14. до 17. јула о.г.
На симпозијуму, организованом поводом 10. годишњице од покретања иницијативе „Појас и пут“, који је водио заменик МИП Кине Кине Сун Веидунг, размењена су мишљења о значају ове иницијтиве на глобалном плану, као и перспективи њеног даљег развоја. Поред М. Стефановић, на Симпозијуму су иступали и амбасадори Индонезије, Узбекистана, Пакистана, Етиопије, резидентни координатор УН у Кини, шефови различитих агенција УН, као и чланови Саветодавног тела “Појаса и пута“, међу којима су били ранији председник Владе Египта Е. Шараф, ранији стални представник Сингапура при УН К. Махбубани, Е. Мвенча, претходни заменик председавајућег Афричке Уније, представници Азијске инфраструктурне инвестиционе банке и Нове развојне банке и др.
У уводном излагању заменик министра иностраних послова НР Кине Сун Веидунг је, између осталог, истакао да је Кина поносна на резултате остварене у оквиру инцијтиве „Појас и пут“, којој се до сада прикључило 140 земаља и међународних организација и у оквиру које је реализовано преко три хиљаде пројеката у вредности од око хиљаду милијарди УСД, те оценио да је протекла деценија била период повезивања, умрежавања и стратешке сарадње.
Сви учесници су се афирмативно изразили о значају „Појаса и пута“ као глобалне инклузивне иницијативе, која поред великих резултата у погледу јачања међуповезаности, посебно у инфраструктурном смислу, има потенцијал даљег развоја у свим областима. Фокусирали су своја излагања на конкретне бенефите, које су пројекти у оквиру „Појаса и пута“ донели земаља учесницама.
У свом обраћању, амбасадор М. Стефановић је указала на значај који Р. Србија придаје учешћу у иницијативи „Појас и пут“ од њеног покретања и упознала присутне са конкретним резултатима, у смислу имплементације пројеката инфраструктурног повезивања Србије, попут модернизације железнице, изградње ауто-путева и др. Указала је да је Србија значајна тачка преко које ће Поморски пут свиле за 21. век, од Грчке, преко Северне Македоније, Србије и даље Мађарске, Кинеско-еврпском експресном транспортном линијом, бити повезан са северном Европом. Осврнула се и на значај доласка великих кинеских инвестиција у Србију, које су резултат веће видљивости Србије на инвестиционој мапи Кине и света. Поред тога, посебно је истакла потенцијале у сарадњи у оквиру Дигиталног пута свиле, на којој ће бити фокус у наредном периоду, имајући у виду да је ИТ индустрија један од најперспективнијих сектора привреде Р. Србије, те да су дигитализација и вештачка интелигенција приоритети Владе Р. Србије.
Током посете Харбину реализован је и сусрет учесника Симпозијума са гувернером Провинције Хеилонгђинаг гђом Лианг Хуилинг. У краћем одвојеном разговору амб. М. Стефановић са гувернером Лианг изражен је обострани интерес за јачање сарадње Србије са провинцијом Хеилонгђанг у области пољопривреде, индустрије и ИТ. Наглашен је и значај сарадње Харбина и Ужица за даљи укупан развој две земље и упућен позив гђи Лианг да посети Србију.
|
|
Састанак амбасадора М. Стефановић са представницима Канцеларије за спољне послове провинције Шандонг |
Током посете Пекингу делегација Департмана за Европу Канцеларије за спољне послове провинције Шандонг, на челу са замеником генералног директора Департмана Лин Ханбином, састала се 12. јула са амбасадором М. Стефановић у Амбасади Р. Србије.
Заменик генералног директора Лин је на састанку истакао да први пут након именовања на ту функцију посећује једну од амбасада из земаља Европе, што показује колико је Србија важан партнер за провинцију Шандонг. Истичући одличну сарадњу између провинције Шандонг и Р. Србије, подсетио је да су компаније из ове провинције присутне на важним пројектима у Р. Србији, као што је изградња деоница ауто-пута 763, Кинеског културног центра и др. У контексту даљег развоја сарадње на локалном нивоу, обавестио је да је у Шандонгу отворена Асоцијација за сарадњу локалних лидера у оквиру механизма сарадње Кина – ЦИЕЗ, те истакао да се нада интензивирању сарадње са Србијом и у оквиру поменуте асоцијације. Заменик генералног директора Лин је најавио и да ће у Шандонг провинцији, на једном делу ауто-пута Ђинан-Ћингдао, крајем септембра ове године бити отворена „Српска кућа“, коју гради Shandong HiSpeed, а у којој ће бити изложени производи из Србије.
Амбасадор Стефановић је подвукла да је провинција Шандонг важан партнер за Р. Србију, посебно имајући у виду позитиван ангажман компанија Linglong и Shandong HiSpeed, и истакла да Р. Србија пружа пуну подршку механизму сарадње Кина-ЦИЕЗ, што ћемо наставити и у будуће. Саговорници су се сагласили о великом значају размене посета две стране, чему је у великој мери допринела и недавна посета министра туризма и омладине Х. Мемића, као и о значају даљег интензивирања посета.
|
|
Посета ученика основних школа из провинције Гуангси Амбасади Р. Србије |
Шездесет ученика из више основних школа из провинције Гуангси на југу Кине посетило је 11. јула Амбасаду Р. Србије у Пекингу, где их је дочекала амбасадор М. Стефановић. Посета ученика Амбасади је реализована у организацији часописа „Лукви“, где је у 2022/2023. години ротирајући председник часописа амбасадор Стефановић.
Током посете Амбасади, ученици су имали прилику да сазнају више о Србији кроз презентацију географије, историје, спорта, културе и уметности наше земље. Поред тога, ученици су имали прилику и да дегустирају традиционалну српску храну коју је припремила Амбасада овим поводом, а на крају посете ученици су извели и перформанс о српско-кинеском пријатељству.
|
|
Учешће министарке науке, технолошког развоја и иновације др Јелене Беговић на Светском економском форуму у Тјенђину и сусрет са гувернером провинције Хебеи Ванг Џенгпуом |
Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић била је једна од гостију Светског економског форума у Тјенђину 27-29. јуна 2023, које је на свечаној церемонији отварања поздравио премијер НР Кине Ли Ћианг.
Као учесник панела форума „Решење је у биологији“, поручила је да је Влада Р. Србије донела одлуку да развија биоекономију и успостави јединствен „биохаб“ у Европи. Пренела је да је Р. Србија заједно са Светским економским форумом отворила Центар за четврту индустријску револуцију, трећи у Европи, шеснаести у свету. Уз помоћ квалитетних српских научника, Р. Србија жели да привуче и друге научнике из света и постане место за међународну научну сарадњу и светску иновацију.
Током боравка у Тјенђину, министарка Беговић се срела и са гувернером провинције Хебеи, која игра значајну улогу у развоју иновација у данашњој Кини. Министарка и гувернер су се сагласили да су односи Србије и Кине на историјском врхунцу. Сложили су се да додатном унапређењу сарадње две земље доприноси пословна и туристичка размена, коју ће увелико подстаћи успостављене директне авио линије.
|
|
Наставак успешне сарадње у области науке са кинеском „БГИ групом” |
Министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије Јелена Беговић посетила је 26. јуна 2023. године у Тјенђину „БГИ групу”, водећу кинеску компанију у области биотехнологије и биомедицине, са којом Влада Србије успешно сарађује већ три године.
Беговић је тим поводом, у изјави за агенцију Танјуг, указала на важност помоћи коју је током пандемије коронавируса „БГИ група” пружила Србији, што се превасходно огледало у донацији за лабораторије „Ватрено око” у Нишу и Београду, као и у оснивању Центра за секвенцирање генома и биоинформатику. У центру се, пре свега, раде анализе у области здравства и персонализоване медицине, а циљ је да нашим грађанима обезбедимо најсавременије методе лечења, дијагностике и превенције појаве болести, навела је она.
Развој технологије, како је објаснила, може нам дати и одговор на питање који је то најбољи лек за дату особу како би третман био што ефикаснији, а помоћу маркера, то јесте промена које читамо у ДНК материјалу, можемо, са одређеном вероватноћом, рећи да ли појединац има шансе да развије неку болест и да кроз превенцију делујемо да не дође до ње.
Потпредседник „БГИ групе” Теренс Сијонг истакао је да подржава српску националну стратегију за развијање биотехнологије и ИТ индустрије, и потврдио да се разматра могућност да буду прва компанија у будућем БИО4 кампусу у Србији, да повећају капацитете у Србији, отворе нове лабораторије и прошире постојеће. Извор: Вебсајт Владе Р. Србије
|
|
Србија изабрана за домаћина реномиране међународне изложбе EXPO 2027 |
Србија је изабрана за земљу домаћина специјализоване изложбе Експо 2027, победивши у сва четири круга гласања на Генералној скупштини Међународног бироа за изложбе (БИЕ) у Паризу.
Захваљујемо свим земљама које су нам пружиле подршку за чланство како бисмо били одабрани међу другим одличним кандидатима.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, која је присуствовала гласању у БИЕ 21. јуна, рекла је да се Србија представила на најбољи и јединствен начин, тако што је показала да су у њој најважнији људи. |
|
Додела одликовања председника Републике Србије заслужним појединцима и институцијама у Народној Републици Кини. |
У просторијама Амбасаде Републике Србије у Пекингу одржана је свечаност доделе одликовања председника Републике Србије Александра Вучића заслужним појединцима и институцијама у Народној Републици Кини.
Златном медаљом за заслуге за изузетан допринос и помоћ Републици Србији и њеним грађанима у спровођењу активности на спречавању заразне болести Ковид-19, одликовани су чланови кинеског медицинског тима који је, ради помоћи у борби против пандемије, боравио у Србији почетком 2020. године. Орден српске заставе првог степена Указом председника додељен је BGI Group за унапређење сарадње Србије и Кине у области научно-истраживачког рада на пољу генетике, док је Златном медаљом за заслуге одликована и књижевница Чен Данјен, за постигнуте резултате у области промоције Србије у Кини.
Лауреатима је, у име председника Вучића, одликовања уручила амбасадорка Маја Стефановић, која је у поздравној речи нагласила да су одликовања одраз дубоке захвалности наше земље на доприносу који су лауреати дали даљем оснаживању односа Србије и Кине, те да је улога појединаца у јачању односа између држава од огромног значаја. Указала је да су односи Србије и Кине јачали у временима благостања, а посебно у временима изазова, попут пандемије Ковид-19. Нагласила је да се, будући да је Кина прва земља која је донирала помоћ и упутила тим медицинских експерата у Србију у време наше најинтензивније борбе против пандемије, доказала као одан пријатељ Србије. Истакла је и да је у борби против вируса, Србији посебно помогла и BGI Group донираним лабораторијама „Ватрено око“ у Београду и Нишу. Истичући значај културних веза између наша два народа, амбасадорка Стефановић је рекла да је Чен Данјен ангажманом и документарним филмовима о Србији допринела бољем разумевању и популарности Србије у Кини, као и да је њен ангажман потврђен и именовањем за амбасадора Туристичке организације Србије.
Уз велику захвалност на указаној части и највишим националним признањима Републике Србије, кинески лауреати су у говорима истакли дубоко пријатељство између народа Србије и Кине. Доктор Пенг Џићианг, у име тима одликованих кинеских лекара, истакао је да су током борбе против Ковид-19, заједно са колегама у Србији развијени не само колегијални односи, већ и право пријатељство, као и да је дирнут високим третманом који је Србија указала тиме што их је на аеродрому лично дочекао председник Вучић. Потпредседник BGI Group и вођа тима компаније у Србији Сјонг Тао осврнуо се на заједничка искуства борбе против пандемије, која су учврстила пријатељство два народа и истакао да се нада даљем развоју научне сарадње између Србије и Кине у области вештачке интелигенције и примене других напредних технологија у медицинској дијагностици. Истичући захвалност и велико задовољство поводом додељеног признања, Чен Данјен је рекла да изванредна гостољубивост и инспиративне животне приче у Србији представљају велико надахнуће за њен рад у области културе, који намерава да настави у циљу још снажнијег повезивања наша два народа.
Церемонији су присуствовале и званице из различитих кинеских институција- Министарства спољних послова, Министарства културе и туризма, Националне здравствене комисије, Владе провинције Гуандунг, Здравствене комисије Гуандунга, партијског руководства Прве болнице при универзитету Сун Јат-сен у Гуангџоу и представника водећих медија у Кини - државне новинске агенције Xinhua, дневника Global Times, Beijing Daily и Кинеског међународног радија CRI.
Одликовања која су лауреатима додељена 2021. и 2023. године, указима председника Србије, додељена су сада због антипандемијских мера у Кини.
|
|
Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Р. Србије Јелена Танасковић посетила је НР Кину од 14. до 17. маја о.г, ради учешћа на Трећем сајму Кина-ЦИЕЗ и Шестом дијалогу о царинама, инспекцији и карантину Кина-ЦИЕЗ у Нингбоу. |
Током посете, министарка Танасковић састала се 15. маја са замеником министра Генералне управе царина НР Кине Ванг Лингђуном, са којим је потписала протоколе о извозу меда и хране за кућне љубимце на кинеско тржиште.
Истог дана, министарка је, говорећи на Церемонији отварања Шестог дијалога о царинама, инспекцији и карантину Кина-ЦИЕЗ, поред истицања значаја који механизам за сарадњу Кине и ЦИЕЗ има за Р. Србију, позвала и на унапређење институционалне сарадње Србије и Кине и усаглашавање потребних ветеринарско санитарних и фитосанитарних услова, а у циљу повећања обима трговинске размене. Такође, додала је и да очекује да у што скоријем року дође до потписивања Споразума о слободној трговини са НР Кином, који ће значајно допринети даљем развоју трговинских и свеукупних билатералних односа. |
|
У оквиру учешћа Р. Србије на Трећем Сајму Кина-ЦИЕЗ у Нингбоу, где је делегацију Р. Србије предводила министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Ј. Танасковић, представници Амбасаде Р. Србије су учествовали у пратећим активностима у оквиру поменутог Сајма. |
Амбасадор М. Стефановић је 16. маја учествовала и обратила се на Конференцији о куповини производа из ЦИЕ земаља, на којој су присуствовали и секретар Партијског комитета КПК Нингбоа и члан Сталног комитета КПК провинције Џеђианг Пенг Ђиасјуе, специјални представник Секретаријата Кина-ЦИЕЗ у МИП НР Кине Ђианг Ју, генерални директор Бироа за развој спољне трговине Министарства трговине НР Кине Ву Џенгпинг, као и бројни представници дипломатског кора и привредници у НР Кини.
У свом обраћању амбасадор М. Стефановић истакла је да је Србије веома активна у свим областима у оквиру механизма сарадње Кина-ЦИЕЗ од оснивања овог формата и нагласила да придајемо велики значај унапређивању сарадње са Кином, као и земљама Централне и Источне Европе. Такође, похвалила је напоре које улаже Генерална управа царина Кине у циљу олакшавања увоза робе из ЦИЕЗ, а посебно покретање „Зеленог канала за робу из ЦИЕЗ“ и веб-сајта „One-stop сервис за увоз из ЦИЕЗ“, што су нове иницијативе представљене на овом Сајму.
Поред тога, економски саветник М. Стојаковић и аташе М. Кузмановић учествовали су и на Церемонији отварања Друге фазе сталне поставке националних павиљона у Нингбоу 15. маја.
|
|
Годишњница НАТО бомбардовања Амбасаде НР Кине у Београду |
Сећамо се данашњег дана са тугом, у којем је, пре 24 године, НАТО бомбардовање Амбасаде НР Кине у Београду постало део наше заједничке трагедије. У Београду је тада страдало троје кинеских новинара, а више од 20 особа је повређено, када су се НАТО бомбе обрушиле на зграду Амбасаде НР Кине. Дубоко смо захвални нашим кинеским пријатељима што су били уз нас у најтежим тренуцима, који се, надамо се, никада више неће поновити.
|
|
Амбасадор Републике Србије у Народној Републици Кини Маја Стефановић предала је акредитивна писма председнику НР Кине Си Ђинпингу |
Амбасадор Републике Србије у Народној Републици Кини Маја Стефановић предала је 24. априла у Пекингу председнику НР Кине Си Ђинпингу акредитивна писма којим је председник Републике Србије Александар Вучић акредитује за изванредног и опуномоћеног амбасадора у НР Кини.
На церемонији, која је одржана у Великој дворани народа, том приликом акредитиве је предало седамдесет амбасадора у НР Кини. У обраћању амбасадорима након церемоније, председник Си Ђинпинг им је пожелео добродошлицу и замолио да пренесу најсрдачније поздраве и најлепше жеље шефовима својих држава. Истакао је спремност Кине за продубљивање пријатељства и узајамно корисне сарадње са свим земљама света на темељу једнакости. Подвукао је да ће Влада НР Кине пружити пуну подршку раду амбасадора и изразио наду да ће амбасадори својим продубљеним разумевањем Кине деловати као мост сарадње.
У свом говору кинески председник осврнуо се и на период пандемије Ковид-19, истичући да су многе земље пружиле искрену помоћ Кини, као и да је Кина предузела одлучне кораке у борби против пандемије на светском нивоу. Председник Си Ђинпинг пренео је спремност на заједнички рад са међународном заједницом у циљу промоције имплементације Иницијативе за глобални развој, Иницијативе за глобалну безбедност и Иницијативе за глобалну цивилизацију, у циљу заједничког напретка ка изградњи друштва са заједничком будућношћу човечанства. |
|
Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић боравио је у званичној посети НР Кини у периоду од 9. до 12. априла ове године |
Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић боравио је у званичној посети Кини у периоду од 9. до 12. априла, током које се састао са министром трговине Кине Ванг Вентаом, замеником министра спољних послова Кине Денг Лијем, градоначелником Нингбоа и бројним представницима кинеских компанија.
Након састанка са замеником министра спољних послова Кине Денг Лијем у Пекингу 10. априла министар Момировић је истакао да је Србија посвећена јачању свеобухватног стратешког партнерства са Кином и даљем унапређењу економских и трговинских односа, уз поновно изражавање посвећености Србије сарадњи у оквиру иницијативе Појас и пут и Mеханизма сарадње Кине и земаља централноисточне Европе.
Након радног састанка са градоначелником Нингбоа Танг Феифаном 11. априла у Нингбоу министар Момировић је нагласио да се извоз из Србије за Кину повећава из године у годину, па је тако у 2022. години достигао рекордних 1,2 милијарде долара. Подвукао је и да ће интензивном трговинском сарадњом са Кином и кинеским компанијама извоз робе из Србије, у наредном периоду, бити додатно увећан.
Након што је са министром трговине Кине Ванг Вентаом 12. априла потписао Меморандум о разумевању којим и формално започињу преговори о слободној трговини између Србије и Кине, министар Томисав Момировић истакао је да су економски односи између Србије и Кине на изузетно високом нивоу, као и да је Србија важан стратешки партнер Кине на Западном Балкану.
Потписивањем Меморандума о разумевању којим и формално започињу преговори о слободној трговини између Србије и Кине, министар Момировић уједно је и завршио тродневну посету Кини.
|
|
ОДЛУКE О РАСПИСИВАЊУ КОНКУРСА ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА КОЈИ ДОПРИНОСЕ ОЧУВАЊУ И ЈАЧАЊУ ВЕЗА МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И СРБА У РЕГИОНУ И МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И ДИЈАСПОРЕ |
Oбавештавамо да је први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић, донео Одлуку о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, број 17/30-2023/01, који има за циљ употребу и учење, чување и неговање српског језика и ћириличног писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета и унапређење економске сарадње Републике Србије и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.
Истовремено донета је и Одлука о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону број 18/30-2023-1, који има за циљ употребу, учење, чување, неговање српског језика и ћириличног писма, чување и неговање српског културног, етничког и верског идентитета.
Конкурси су отворени у периоду од 1. до 15. фебруара 2023. године.
Увид у објављене конкурсе за суфинансирање пројеката може се извршити на следећим сајтовима:
www.mfa.gov.rs
https://www.dijaspora.gov.rs/konkursi.html |
|
Амбасада Републике Србије у Народној Републици Кини учествовала је на отварању Међународног уметничког сајма у Нанђингу (НАФИ 2022). |
На националном павиљону Србије у оквиру Међународног уметничког сајма у Нанђингу (НАФИ 2022), уз подршку „Телекома Србије“ и Удружења за развој уметности и културе Cultcrave, кинеској јавности представљена су филмска остварења и телевизијске серије у продукцији „Телекома“, као и краткометражни филмови независних српских аутора. На свечаности поводом ове културне манифестације присуствовали су и истакнути чланови Градског комитета Комунистичке партије Кине, представници Градске владе Нанђинга, као и бројни представници медија и угледне личности из области културе. Кинески званичници су, поред значаја манифестације за сам град Нанђинг, посебно истакли важност учешћа Републике Србије у поменутој културној манифестацији, што је поздрављено и у националним и локалним медијима.
На церемонији је учествовао и говорио аташе Амбасаде Милан Кузмановић. У свом обраћању истакао је значај развоја српско-кинеских односа у области културе, чему у великој мери доприноси и културна размена, а посебно филмска уметност, имајући у виду популарност наших ранијих дугометражних филмова у Кини. Кинеска публика је имала прилику да у сали за пројекцију у склопу павиљона погледа неке од најновијих српских филмских и телевизијских пројеката, као што су „Дара из Јасеновца“, „Златни дечко“, „Беса" и др.
|
|
Ер Србија поново покренула директну линију између Србије и Кине |
У недељу 11. децембра 2022. године, на Бинхаи међународном аеродрому у Тјенђину, одржана је церемонија поновног успостављања директне авио линије Ер Србије између Србије и Кине, која саобраћа на релацији Београд – Тјенђин. Церемонији су присуствовали заменик градоначелника Тјенђина г. Џу Пенг, амбасадор М. Стефановић, заменик генералног секретара градске Владе Тјенђина г. Ју Џоупенг, заменик генералног директора Megacap Aviation Service, кинеског заступника Ер Србије у Кини г. Ву Гуофеи, директор аеродрома г. Лу Џинунг, као и бројни представници најважнијих градских управа Тјенђина и локалних медија.
Уз честитке на инаугурационом лету српског авио превозника, заменик градоначелника Тјенђина г. Џу Пенг, изнео је да је „челично пријатељство“ Србије и Кине издржало тест времена и да су, захваљујући таквој снази билатералних веза, две земље успоставиле узоран модел сарадње у савременим међународним односима. Србија је прва држава на простору Централне и Источне Европе која је успоставила свеобухватно стратешко партнерство са Кином, а уједно и једна од првих које су подржале иницијативу „Појаса и пута” активним учешћем у заједничким пројектима са Кином. У тим оквирима, и Тјенђин и Србија, остварили су значајну размену посета на високом нивоу, сарадњу у области спорта и развијању друштвених контаката, као и у области здравствене заштите, посебно у превенцији и контроли пандемије.
"Обнављање директне авио линије између Србије и Кине српског авио превозника, огледало је спроведеног договора председника две земље", рекао је Џу, уз уверење да ће овај „ваздушни коридор“, као важна подршка унапређењу друштвене размене и интензивније сарадње Тјенђина и Србије у многим другим областима, ојачати пријатељство два народа и допринети укупним билатералним односима Србије и Кине.
М. Стефановић је рекла да је увођење ове линије прилика за већи долазак кинеских инвеститора, стручњака и студената и да ће Србија, као једина земља у региону југоисточне Европе, чији авио - превозник има привилегију да лети за Кину, постати кључно туристичко и саобраћајно чвориште у том делу света. Србија се посебно радује доласку кинеских туриста у Србију, који су у години пре пандемије били најбројнији посетиоци Србије, имајући у виду безвизни режим између две земље, на снази од 2017. „Очекујемо да ће да покренута авио - линија између наше престонице и Тјенђина помоћи даљем јачању трговинских и економских односа Србије и Кине“, рекла је. Амбасадорка је истакла и хуманитарну мисију Ер Србије која је у периоду најтеже пандемије Ковида-19 у Србији превозила неопходну медицинску опрему и материјал из Кине.
На крају церемоније, директор Канцеларије за спољне послове Тјенђина г. Лиен Ђиенџанг је М. Стефановић, као једном од првих путника повратног лета, симболично уручио почасну карту за укрцавање за пут до Београда.
Око 170 путника је допутовало првим летом српске авио компаније у Тјенђин 10. децембра 2022, што је први корак на путу додатног јачања друштвене размене, пословних контаката и укупних економских и трговинских односа две земље. Kao успомену на инаугурациони лет обновљене авио линије између Србије и Кине, домаћини лета Ер Србије су путницима доделили плакету.
Ер Србија ће саобраћати на линији Београд – Тјенђин једном недељно, односно петком из Београда, а недељом из Тјенђина. |
|
Обраћање ППВ и МСП Дачића на 8. симпозијуму тинк тенкова Кина - ЦИЕЗ |
Говор првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића на 8. симпозијуму тинк тенкова Кина - ЦИЕЗ, 16. новембра 2022:
Ваше екселенцијо, поштована амбасадорко, госпођо Чен,
Поштовани учесници Симпозијума,
Даме и господо,
Данас, када обележавамо десету годишњицу механизма сарадње Кине и држава Централне и Источне Европе, посебно смо поносни што је Србија, по први пут, домаћин Симпозијума тинк тенкова. Истовремено, Институт за међународну политику и привреду, један од коорганизатора данашњег окупљања, прославља 75 година успешног рада. Све ово показује да имамо доста разлога за задовољство, али осећамо и обавезу да вам и на овај начин, па макар и виртуелно, покажемо зашто је Београд један од центара Европе.
Прошло је непуних месец дана од 20. Конгреса Комунистичке партије Кине и са великим задовољством користим и ову прилику да изразим најискреније честитке председнику Народне Републике Кине Си Ђинпингу на поновном избору за генералног секретара. Смернице и закључци овогодишњег Конгреса комунистичке партије важни су не само за даљи развој и напредак Кине, већ и за очување глобалног мира, безбедности и стабилности.
Драге колеге и пријатељи,
Механизам Кина-ЦИЕЗ од самог успостављања стреми да постане свеобухватна платформа која додатно подстиче и употпуњује све аспекте наше разгранате сарадње. Најбољи показатељ досадашњег успеха је чињеница да је обим трговинске размене између Кине и држава ЦИЕЗ значајно порастао у претходних десет година и то за чак 142,6%, достигавши цифру од 136,2 милијарде долара у 2021. Такође, важно је издвојити и увећање извоза пољопривредних производа из држава ЦИЕЗ у Кину за чак 1,5 посто.
Србија посматра јачање инфраструктуре као један од приоритета свог укупног деловања. Изградња путева је један од предуслова за суштинско повезивање народа, а успостављање чврстих веза у региону и шире је несумњиво визија око које Србија гради своју мирнодопску политику. Стога, сарадња у оквиру механизма Кина ЦИЕЗ нам је донела реализацију и покретање читавог низа инфраструктурних пројеката, чији је значај дугорочан и стратешки. Поносни смо што смо заједно остарили бројне резултате од којих посебно издвајам оне најактуелније, попут покретања српско-кинеске авио линије, пуштања у рад деонице Београд-Нови Сад у оквиру железнице Београд-Будимпешта и изградњу „Београдске обилазнице" од стране Power Construction Corporation of China. Успешно пословање кинеских компанија у Србији чини ме оптимистичним у погледу процена доласка нових великих кинеских инвестиција и са посебним задовољством очекујем даље проширење наше сарадње на обострано задовољство.
У предстојећем периоду уложићемо додатне заједничке напоре у циљу даљег интензивирања сарадње у оквиру формата Кина-ЦИЕЗ, који се показао као изванредан за очување старих и развој нових видова сарадње. Веома нас радује најава организације састанка националних координатора Кина-ЦИЕЗ почетком децембра 2022. и очекујемо скору реализацију Самита лидера Кина-ЦИЕЗ. У том смислу, подржавамо предлог Мађарске да буде домаћин тог скупа, јер сматрамо изузетно драгоценим да динамична догађања у свету прате активни и живи формати сарадње који подстичу међусобно повезивање кроз конкретне и корисне облике сарадње.
Србија жели да настави да унапређује и јача своју сарадњу са Народном Републиком Кином коју сматра поузданим партнером, искреним пријатељом и једним од најутицајнијих политичких и економских фактора у данашњем свету. О челичном пријатељству Србије и Кине најбоље сведочи и однос два председника који одише поверењем и разумевањем. У најбољем уверењу да ће данашњи скуп допринети даљој свеобухватној, успешној и вишеструко корисној сарадњи у оквиру формата Кина-ЦИЕЗ, свим учесницима Симпозијума желим успешан рад.
Хвала на пажњи!
Извор/Фото: www.mfa.gov.rs |
|
Састанак са представницима компаније HBIS Смедерево |
Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас са представницима компаније HBIS Смедерево, које је предводио генерални директор Сонг Сихаи, са којима је разговарао о резултатима пословања те компаније у Србији у 2021. години, као и текућим пројектима и будућим плановима. Разговору је присуствовала и амбасадорка Народне Републике Кине у Србији Чен Бо.
Председник Вучић је у разговору са представницима кинеске компаније и амбасадорком Бо исказао задовољство што HBIS Група у Србији послује стабилно и остварује планирани ниво производње на врло захтевном и конкурентном тржишту челика.
Представници HBIS-а обавестили су председника Вучића да је та компанија у току 2021. године у Србији остварила највиши ниво прихода од преузимања Железаре у Смедереву и додали да је прошле године забележен раст од 84,5 одсто у односу на остварене приходе у 2020. години.
Генерални директор HBIS Смедерево Сонг Сихаи истакао је да је, упркос енергетској кризи и проблемима у снабдевању у целом свету, остварена производња у току првих девет месеци 2022. године 901 хиљаду тона, као и да је обим извоза те компаније на тржиште ЕУ27 у току првих седам месеци 2022. године 397 хиљада тона, што представља раст од 3.9 одсто у односу на исти период прошле године.
Такође, представници HBIS Смедерево захвалили су председнику Вучићу и председнику НР Кине Сију Ђипингу на развоју односа двеју земаља и формираном челичном пријатељству два народа.
Председник Вучић је потврдио безрезервну подршку компанији HBIS и најавио да ће са кинеским пријатељима наставити да ради на унапређењу и даљем развоју односа два народа.
Извор/Фото: www.predsednik.rs |
|
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК |
Поштовани председниче Савета безбедности,
Уважени чланови Савета безбедности,
Поштована специјална представнице,
Част ми да се поново обраћам овом уваженом телу Уједињених нација и да данас разматрамо нови извештај генералног секретара о раду мисије УН на територији наше јужне покрајине, на Косову и Метохији.
Желим да захвалим генералном секретару и специјалној представници генералног секретара и шефу УНМИК-а на подношењу извештаја. Препознајемо напоре које гђа Зијаде улаже у обављању ове веома одговорне функције, нарочито имајући у виду неопходност свеобухватног сагледавања и комплексност ситуације на терену.
И овом приликом желим да нагласим да Република Србија високо уважава активности УНМИК на Косову и Метохији, формиране Резолуцијом СБ УН 1244. Залажемо се за њено континуирано деловање у неизмењеном и несмањеном обиму и капацитету, a посебно имајући у виду да Мисија још увек није испунила основни циљ свог мандата - миран и нормалан живот свих грађана наше јужне Покрајине.
Даме и господо,
Нажалост, морам да констатујем да последњи месеци нису донели више стабилности на Косову и Метохији и да ситуација у Покрајини није баш онаква каква је представљена у извештају. Једностраним потезима руководство у Приштини наставља да свесно и систематично продубљује етничке разлике изазивајући дискриминацију и ниподаштавања неалбанског становништва. Према нашим сазнањима од почетка ове године забележено је 105 етнички мотивисаних напада. Поред тога, Приштина активно ради на постављању административних и бирократских препрека, предузимањем потеза и мера који нису усаглашени у дијалогу две стране, као основном механизму за преговоре и постизање решења између Београда и Приштине. Њихов однос и постављање је у том смислу вишеструко проблематично. Својим неодговорним понашањем, привремене институције самоуправе свесно саботирају напоре не само Београда, већ и ЕУ и других инволвираних страна у међународној заједници, са очигледном намером спровођења два циља – први је избегавање спровођења преузетих обавеза. Други, крајњи и далеко алармантнији циљ је застрашивање, маргинализација и прогон Срба.
И даље се, као и годинама уназад, Срби на различите начине застрашују, подстичу на напуштање својих домова, села и градова у којима су рођени и живе, а они расељени обесхрабрују да се врате тамо где су рођени и започели своје животе. Привремене институције плански раде на томе да уклоне и избришу што је више могуће оног културног и националног диверзитета који још опстаје. Истовремено, Приштина свесно потпирује међуетничке тензије користећи све доступне методе. Тако је, приликом хапшења Николе Недељковића због наводног „изазивања етничке мржње и нетрпељивости“, а заправо присуствовања прослави обележавања Видовдана, Никола осуђен на пуних осам месеци без иједног материјалног доказа. Са друге стране, подсећам да ни до данас нема ниједног правоснажно осуђеног извршиоца за више од 1.000 Срба страдалих само од 1999. године. Због оваквог, планског застрашивања етнички су очишћени готово сви градови и села на Косову и Метохији, а представници Приштине својим деловањем настављају да игноришу патње, досипајући со на ране Србима који су морали да напусте своја вековна огњишта, а подвлачим, у питању је преко 200 хиљада људи. Такав однос траје већ 23 године и не мења се, што је у потпуној супротности са демократским вредностима и принципима које ПИС често у својим изјавама афирмишу. Приштинске делегације у свим досадашњим излагањима пред овим уваженим телом наглашавају шта је некада било, болно изостављајући како данас живе неалбанци на Косову и Метохији.
Стога, сматрам потребним да нагласим да је неопходна истинска политичка воља инволвираних међународних чинилаца и Приштине, како би се створили услови за почетак краја дискриминације на националној основи и заједнички живот у Покрајини.
Дозволите ми, уважени чланови Савета безбедности, да скренем Вашу пажњу и на ригидан, споран и крајње неозбиљан наступ друге преговарачке стране у оквиру дијалога. У остваривању горе поменутих циљева Приштина примењује такозвану политику реципроцитета, добро осмишљену, малициозну стратегију која нажалост није самостално замишљена. Континуираним инсистирањем на међусобном признању као централном делу дијалога, такозвана политика реципроцитета на најбољи начин показује суштинску неспремност тренутног политичког руководства Приштине за проналазак било каквог компромисног решења. Подсетићу вас, разговори између Београда и Приштине нису започети са избором актуелног руководства Приштине, већ трају читавих 11 година од када је започет технички дијалог (8.3.2011). Самим тим, оцењујемо као недопустиве покушаје да се актуелни формат дијалога дезавуише, а договори поништавају само зато што не одговарају тренутним политичким чиниоцима. Неприхватљиво је да се тренутне геополитичке околности користе да се, једноставно, једним потезом прецрта оно на чему је годинама мукотрпно рађено. Београд је, подвлачим, институционално од самог почетка укључен у дијалог, док је посвећеност друге стране варирала и варира у зависности од политичке опције која је на власти.
Заоштрени политички наступ и наратив актуелног руководства ПИС у Приштини прате и конкретни дестабилишући кораци. У извештајном периоду, замаскиране као покушаји наводне интеграције у друштво, наметнуте су мере о регистарским ознакама. Подсећам и понављам, о увођењу оваквих мера није било сагласности у дијалогу Београда и Приштине. Верујем, даме и господо, да ћемо и данас од стране представнице ПИС у Приштини чути наводе како је њихова страна испунила све обавезе, али управо одлука о пререгистрацији таблица показује да, по ко зна који пут, Приштина не само да не испуњава договорено, већ поништава резултате дијалога, стварајући изнова нову кризу. О ефекту оваквих, насилно наметнутих мера најбоље говори да је од доношења одлуке забележен једноцифрен број пререгистрованих возила са српским регистарским таблицама, од чега је свега двоје Срба са севера KиМ. То је још један показатељ да Приштина не ужива подршку свих, а да, са друге стране, у континуитету провоцира природну реакцију српског становништва, које не може да континуирано преживљава самовољу руководства из Приштине.
Верујем да ћемо и данас чути устаљени наратив представника из Приштине који покушавају да сваку реакцију Срба на КиМ представе као активност организовану од стране Београда у наводним покушајима дестабилизације. Овакве тврдње једноставно не одговарају истини. Србија, са своје стране, ни на који начин не може да обузда револт који влада међу неалбанским становништвом Косова и Метохије. Непобитна је чињеница да протести грађана представљају бунт против дугогодишњег институционалног насиља и обесправљивања неалбанског становништва, којем се, у овом случају, ускраћује право на мирно уживање приватне имовине стечене на законит начин. Приштина се дакле не зауставља у покушајима одузимања имовине, а, као што је познато, једна од мета је и Српска православна црква, и то довођењем у питање враћања имовине манастиру Дечани, чиме Приштина парадоксално не испуњава одлуке сопственог тзв. Уставног суда.
Даме и господо,
Дуго сам размишљао како да илуструјем стварну слику свакодневице неалбанског становништва на Косову и Метохији. Навешћу само неке од чињеница. Према нашој евиденцији несмањен је интензитет обесправљивања неалбанског становништва, а ни број етничких мотивисаних инцидената се нажалост није смањио. И у последњем извештајном периоду забележени су бројни инциденти, говор мржње, застрашивања, кршења права на правично суђење, угрожавања права на слободу кретања и верских права, скрнављења цркава и гробова. Неприхватљиви су и учестали напади на објекте Српске православне цркве, а посебно понижавајућ однос према српској културној и духовној баштини на простору Косова и Метохије, укључујући и 4 споменика који су уврштени на Листу светске баштине Унеска. Свештеницима и монашким заједницама се намећу бројне административне и техничке баријере, чиме се отежава, па чак и онемогућава њихов опстанак на црквеним имањима.
Када је реч о правима грађана, покушајте да замислите да вам је одузето елементарно политичко и грађанско право да гласате. Србима у Покрајини је то урађено и то уз учестала застрашивања и насилне упаде специјалних снага Росу, који су инструмент за спровођење циљева Приштине под изговором наводне борбе против криминала. У децембру прошле године Братислав Николић, председник општине Штрпце, притворен је под сумњом за организовани криминал и корупцију - још није оптужен и држе га у притвору у Подујеву. Једини разлог је прављење додатног и коначног притиска на српску заједницу у Штрпцу.
На који начин се оправдава борба против криминала када се специјалне снаге Росу користе за упаде на сеоске славе, претресање школа и киднаповање возача санитетског возила који је превозио медицинску инфузију и лекове? Који су мотиви и рационализација ових поступака? Само покушајте да замислите и да се ставите у ципеле Драгице Гашић, једине српске повратнице у Ђаковицу. Замислите да вам је и даље због вашег порекла и националности забрањено да купите хлеб, јер живите у општини коју локални Албанци поносно сматрају забрањеном за неалбанце. Да чак једанаест албанских организација грађанског друштва захтева ваше протеривање, као и забрану да се икад убудуће иједан неалбанац врати у тај град. Онда вам је јасан ниво застрашивања са којима се суочавају Срби повратници. Јасно вам је зашто је проценат повратника испод 2% и зашто је он и даље један од најмањих на свету. Дозволите ми да поставим питање, да ли су ово одлике друштва које се према свету представља као демократија и фактор стабилности у региону?
Свесни смо да дијалог има ширу димензију и да може утицати на ситуацију у целом региону. У прилог томе сведоче и све изјаве српских званичника, укључујући и самог председника Републике Србије Александра Вучића. „Боље сто година преговарати него један дан ратовати“ речи су нашег председника које најбоље описују политику мира, помирења, регионалне сарадње коју спроводи српско руководство, вођено визијом изградње заједничке и просперитетне будућности Балкана.
Верујем да је одговорност данашњих лидера да створе јасну заједничку визију за будуће генерације. Такву визију показали су лидери и Београда и Тиране стварајући Отворени Балкан, иницијативу из региона за регион, која већ даје конкретне резултате. Србија је у више наврата, без разумевања друге стране, испружила руку ка Приштини позивима за укључивање у ову иницијативу, рачунајући да ће постојати свест о важности економског повезивања и напретка за добробит грађана целог Балкана.
Даме и господо,
Категорички одбацујемо аргументацију Приштине о наводној противуставност формирања Заједнице српских општина, јер је јасно да став Приштине према овој обавези представља однос према српском народу у Покрајини и указује да се она противи томе да се српски народ организује као етничка заједница и тако оствари своја колективна права. Њихов приступ има за циљ, као пожељан модел, средине без Срба, као што су Приштина, Ђаковица или Пећ, или нека друга слична места у Покрајини. За нашу страну је неприхватљиво да Приштина већ пуних 3.470 дана одбија да испуни своје обавезе и да разговара о формирању Заједнице српских општина, и уверавам вас да, без обзира на ову чињеницу, Србија неће одустати од напора за проналажење компромисног решења за тренутну ситуацију.
Подсетићу вас да представници Приштине, иако у својим иступањима често понављају да је случај такозваног "Косова" готова ствар, већ 14 година нису признати од стране већине чланица УН. Ако је тзв. независност Косова реалност, зашто онда имамо дијалог? Зашто је онда све више притиска на Београд за потребу обостраног признања? Оно што тренутно политичко руководство Приштине одбија да прихвати је да се Београд не може заобићи у потрази за коначним решењем. То важи и у случају све учесталијих најава чланства Приштине у међународним организацијама. Да ли ће овакви потези помоћи стварању потребне атмосфере за дијалог? Да ли пак на овај начин награђујемо деструктивно понашање Приштине и одбијање дијалога? Наше виђење је да покушаји учлањења тзв. "Косова" у међународне организације представљају недопустив чин и Србија ће одлучно наступати против таквих корака Приштине.
Tоком прошле седнице овог уваженог тела у априлу ове године могли смо чути позиве појединих чланица СБ УН за смањивањем, па чак и гашењем УНМИК, уз објашњење да Приштина има сопствене и функционалне институције. Међутим, околности које сам вам предочио и ситуација на терену нас изнова подсећа да је међународно присуство у нашој јужној покрајини још увек неопходно и с тим у вези, подржавамо напоре које улажу УНМИК, КФОР, ЕУЛЕКС и ОМИК у оквиру својих мандата. Српско и друго неалбанско становништво на Косову и Метохији има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности, што додатно потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму и капацитету у складу са Резолуцијом СБ УН 1244.
На крају,
Желим да укажем да у последње време у свим међународним форумима чујемо позиве на поштовање принципа УН. Подржавамо територијални интегритет свих чланица УН. Али, шта је са Србијом? Желео бих да упитам цењене чланице овог уваженог тела да ли се потребе примене принципа из Повеље УН односе само на неке или на све њене чланице? Као држава која доследно поштује међународно право и још увек трпи последице кршења истог, верујемо би Повеља УН и међународно право, укључујући територијални интегритет и суверенитет држава, требало да се поштује од стране свих и примењује неселективно на све државе чланице УН. Подсетићу вас да је управо ово тело пре више од две деценије донело резолуцију 1244 којом је потврђен територијални интегритет Србије, али то није спречило поједине државе да признањем тзв. „Косова“ погазе принципе УН, али и резолуцију коју су саме донеле прилагођавајући међународно право својим интересима и циљевима. Управо зато, све чешће помињање случаја „Косова“ је показатељ да је прављењем преседана отворена Пандорина кутија, јер снага сваког принципа почива на његовој потпуној и универзалној примени и безусловном придржавању. Приметићете да сам у свом излагању поставио мноштво питања и изражавам наду да ћемо данас од Вас, поштованих чланица СБ УН и представника Приштине, чути одговоре на бар нека од њих, јер житељи Косова и Метохије, било које националности, било да су Срби или Албанци то заслужују. Сви житељи Косова и Метохије са пуним правом очекују побољшање атмосфере и примиривање тензија на етничком нивоу које су предуслов за нормалан живот. За такав корак неопходна нам је конструктивност која на страни Србије неизостаје, али и истинска пуна подршка међународних чинилаца. Истичем да Србија увек била и остаје дубоко посвећена проналаску одрживог решења мирним путем, а зарад мира, стабилности и заједничке будућности.
Хвала.
Извор/Фото: www.mfa.gov.rs |
|
Србију и Кину везује поштовање вредности слободарског света |
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да је Кина један од стратешких партнера Србије и земља са којом је веже челично пријатељство, нагласивши да две државе зближавају вредности слободарског света и поштовање међународног права.
Брнабић је у интервјуу за Кинеску медијску групу (ЦМГ) уочи 20. Националног конгреса Комунистичке партије Кине (КПК), који би требало да буде одржан 16. октобра у Пекингу, оценила да је у питању један од најважнијих догађаја на унутрашњем плану у Кини, који је битан и за Србију због стратешког партнерства и челичног пријатељства са том земљом.
Она је указала на то да је Кина други најважнији спољнотрговински партнер Србије и да се све што тренутно радимо са том земљом променило набоље у последњих 10 година, и то захваљујући добром разумевању и везама председника Србије Александра Вучића и председника Кине Си Ђинпинга.
Председница Владе је рекла да су томе допринеле и иницијативе које су дошле директно од председника Кине, као што су „Појас и пут“ или механизам сарадње Кина–ЦИЕ (земље Централне и Источне Европе).
Кина је показала да је стабилан партнер на кога се Србија може ослонити и у најтежим временима, истакла је премијерка, подсетивши на помоћ коју нам је Кина пружила на почетку пандемије коронавируса у медицинској опреми, али и слањем тима медицинских експерата.
Брнабић је указала и на потез кинеског ХБИС-а, који није одустао од Железаре Смедерево када је дошло до увођења квоте на челик од ЕУ према свим трећим земљама, што је укључивало и Србију, већ је у тешким временима остао у нашој земљи.
Председница Владе је, говорећи о будућој сарадњи, рекла да очекује наставак развоја и јачање стратешког партнерства и челичног пријатељства двеју земаља, као и још инфраструктурних пројеката.
Она је изразила захвалност кинеским компанијама и банкама на финансирању неких од најважнијих капиталних пројеката у Србији, издвојивши и највећи пројекат модернизације железнице, железничког правца између Београда и Будимпеште.
Према њеним речима, то је истовремено први европски пројекат у оквиру сарадње Кина–ЦИЕ, која обухвата Кину, једну земљу чланицу ЕУ – Мађарску и једну земљу која је у претприступним преговорима за чланство у Унији – Србију.
Премијерка је подсетила и на читав низ других пројеката путне инфраструктуре, ауто-пута Милош Велики и деоницу од Београда до Чачка, ускоро и до Пожеге, Фрушкогорски коридор и многе друге ствари које заједно радимо.
Брнабић је навела и пројекат изградње београдског метроа, оценивши да је реч о изузетно скупом и амбициозном пројекту који ће променити и Београд и читаву Србију.
Она је, коментаришући актуелну ситуацију у свету, истакла да живимо у тешким и изазовним временима када сви треба да размислимо о томе како видимо будућност света и на каквим вредностима он треба да почива, али и како можемо да сачувамо мир и да се држимо основних принципа међународног јавног права и Повеље Уједињених нација.
Премијерка је нагласила да се то пре свега односи на неповредивост територијалног интегритета међународно признатих држава, истакавши у том смислу подршку Кине, кинеског руководства, са председником Си Ђинпингом на челу, и кинеског народа територијалном интегритету Србије.
Подршка Кине у Савету безбедности Уједињених нација, као што подршка Србије политици „једне Кине“ никада није била довођена у питање. Мислим да такве ствари зближавају Кину и Србију, закључила је Брнабић. Извор/Фото: www.srbija.gov.rs |
|
Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику |
Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је да је делегација Србије завршила веома интензивну дипломатску активност у Њујорку у оквиру 77. Генералне скупштине УН, да је одржао укупно 100 састанака на маргинама тог заседања, а да је потписано 12 споразума, протокола и меморандума са представницима држава са којима је имао прилику да се састане.
Министар Селаковић је навео да је Генерална скупштина УН била прилика да се на маргинама тог заседања одржи низ састанака са колегама министрима спољних послова из више држава света и са представницима како САД, односно њиховог Kонгреса, тако и са представницима Америчко-јеврејског комитета, Алијансе цивилизација, али и Светског економског форума.
"Kада се сведе рачуница овогодишње Генералне скупштине УН и састанака на маргинама, могу са поносом да кажем да је одржано укупно 100 сусрета, од тога 95 са министрима спољних послова и пет са представницима Америчко-јеврејског комитета, Алијасне цивилизација и Светског економског форума", навео је шеф српске дипломатије.
Министар Селаковић је нагласио да је то била одлична прилика да се афирмише оно што јесте наша политика, а да су колеге министри спољних послова из различитих држава на састанцима које је имао били под утиском након изванредног обраћања председника Александра Вучића на Генералној скупштини УН.
"Били су под утиском управо тог говора, говора који је потврдио доследно поштовање међународног права, поштовање улоге УН и поштовање важећих резолуција СБ УН од стране Србије која географски и по броју становника није велика земља, али земља која чврсто верује да је посвећеност малих и средњих земаља међународном праву најјачи савезник у нашој борби за заштиту наших виталних државних и националних интереса", нагласио је министар Селаковић.
Kако је пренео, било је изузетних разговора, како са представницима држава које су признале једнострано проглашену независност Kосова, тако и онима које то нису и које су још једном потврдиле своју подршку и посвећеност заштити виталног принципа неповредности територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава чланица УН.
"Ова година је била веома изазовна за УН. Мултилатерализам је у својесврсној кризи и за Србију је од виталног значаја да се мултилатерализам врати на сцену, да се ојачана улога УН врати на сцену и да наша борба за заштиту наших државних и националних интереса на Kосову и Метохији, а управо у светлу борбе за поштовање примене међународног права, релевантних одлука УН, као што је Резолуција 1244, остаје оно чиме ћемо се бавити и остаје нешто за шта ће се Србија борити. Управо та реафирмација улоге УН јесте нешто што гарантује и већи успех у тој борби", поручио је министар Селаковић.
Шеф српске дипломатије је истакао да су сусрети на маргинама заседања Генералне скупштине УН били одлична прилика да се закључи низ споразума, протокола и меморандума са представницима држава са којима је имао прилике да се састане.
"Укупно смо закључили 12 споразума, меморандума и протокола, а данас и завршили ову веома интензивну дипломатску активности потписивањем и Споразума о укидању виза на службене и дипломатске пасоше са Сенегалом", закључио је министар Селаковић. Извор/Фото: www.mfa.gov.rs |
|
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација |
„Поштовани председниче Генералне скупштине,
Уважени генерални секретаре,
Екселенције,
Даме и господо,
Изузетна ми је част да вам се обратим у име Републике Србије.
Не замерите, због ограниченог времена, данас ћу прескочити терет формалности, куртоазна обраћања, поздрављање пристутних и одсутних и говорити директно о суштини онога због чега смо се састали.
Ја сам овде по ко зна који пут. Тежина тренутка у којем се налазимо обавезује ме да са вама поделим тешке речи, али истините. Све што данас овде радимо делује, најблаже речено, импотентно и бледо. Наше речи одзвањају шупље и празно спрам стварности са којом смо суочени. А та стварност је да овде заправо нико никога и не слуша, нико не тежи стварним договорима и решавању проблема и скоро сви воде рачуна само о задовољавању својих интереса, неретко газећи у том процесу основне принципе међународног права, бацајући под ноге Повељу УН и друге документе на којима је ова организација заснована. За то није крив ни Антонио Гутереш ни било ко из УН, већ оне силе које не воде рачуна ни о чему осим о задовољењу сопствених политичких, економских и на жалост, војних циљева.
Сведоци смо да доба у којем живимо одликује усложњавање глобалне геополитичке ситуације. Наша генерална дебата одржава се у условима нарушеног светског мира, у мери која није виђена још од Другог светског рата и од времена оснивања Уједињених нација. Глобални изазови са којима се суочавамо прете да из темеља измене међународну безбедносну архитектуру и угрозе успостављени међународно правни поредак. Овако сложена времена, захтевају пуно мудрости и заједништва како бисмо сачували мир као апсолутно најзначајнију тековину уткану и у саме основе организације Уједињених нација.
Желим да зато, прецизно и јасно изнесем пред Вас виђење о пет кључних изазова са којима смо данас суочени:
1. Повратак миру и очување глобалне стабилности;
2. Очување територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава, чланица ове организације, као кључног приципа међународносг јавног права и односа међу државама;
3. Енергетска безбедност у условима глобалне кризе;
4. Финансијска сигурност сиромашних и земаља у развоју;
5. Снабдевеност храном у условима ратом пресечених глобалних линија снабдевања;
Актуелни глобални услови све чешће нас опомињу да принцип мирног решавања спорова нема алтернативу. Ово начело данас је важније више него икада и најбоље је описано у преамбули Повеље Уједињених нација у којој се позива да будемо толерантни и да заједно живимо у миру једни са другима као добри суседи. Одрицање од употребе силе и мирно решавање спорова стубови су на којима се заснива светска стабилност, али они морају бити праћени принципима попут неселективног поштовања Повеље Уједињених нација, примене обавезујућих резолуција Савета безбедности УН и основних начела важећег међународног јавног права.
Тачка 2: Очување територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава, чланица ове организације;
Србија подржава територијални интегритет свих држава чланица УН, укључујићи, наравно, и територијални интегирет Украјине. На тај начин, понашали смо се одговорно, озбиљно у овом високом дому. Од многих говорника чули смо приче о агресији и нарушавању територијалног интегритета Украјине. Многи кажу да је то први сукоб на тлу Европе од другог светског рата. Али истина, да је први пут нарушен интегритет једне земље у Европи, и то Србије, која није извршила напад на било коју другу суверену земљу, се упорно прећуткује. Тражимо јасан одговор на питање које већ годинама постављам мојим саговорницима, лидерима многих земаља – у чему је разлика између суверенитета и територијалног интегритета Украјине и суверенитета и територијалног интегритета Србије, који је грубо нарушен, а чему многи од вас дају међународно признање и легитимитет? Никада ни од кога нисам добио рационалан одговор на то питање.
Подсетићу вас - Србија није ногом крочила на туђу територију, никада, нити угрозила територијални интегритет ма које суверене државе, да би било ко против ње интервенисао или провео агресију, онако како је то учињено 1999. године. То ипак није спречило 19 најбогатијих НАТО земаља да нападне једну суверену земљу и то без одлуке Савета безбедности Уједињених нација. То што је по завршетку оружаног сукоба потписан споразум са НАТО чије одредбе су предвиђале усвајање Резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1244, а којом је потврђен и гарантован делимични суверенитет и потпуни територијални интегритет Србије, није спречило многе државе Запада да признањем једнострано проглашене независности такозваног Косова изнова погазе територијални интегритет наше земље, Повељу Уједињених нација и Резолуцију 1244.
Управо због оваквог искуства кроз које је Србија прошла и још увек пролази, уверен сам да имам пуно право да на овом месту цитирам речи великог Мартина Лутера Kинга - неправда учињена било где је уједно и претња правди свуда. Ове речи стоје као подсећање, али и опомена свима нама.
Без обзира на то што још увек и сами осећамо последице грубог кршења основних одредби међународног јавног права, ми од темељних принципа Уједињених нација не одустајемо. Наставићемо да се залажемо за доследно поштовање начела неповредивости граница, уважавање суверенитета и територијалног интегритета свих осталих држава чланица Уједињених нација. Упркос оваквом нашем ставу, многи у овој сали и данас имају проблем са поштовањем територијалног интегритета Србије. Питате се зашто? Зато што они поседују силу, а ми смо у њиховим очима мали и слабашни. Међутим, као што сте могли да чујете, ми ипак имамо снаге да на овом месту изнесемо истину.
Eкселенције,
Посебну захвалност дугујемо свим оним државама чланицама Уједињених нација, а оне у овом тренутку чине већину у овој Скупштини, које подржавају територијални интегритет Републике Србије, посебно на простору и територији Косова и Метохије. Додатно охрабрује што се број земаља које подржавају позиције Србије увећао у периоду између одржавања две седнице, што је тренд који се мора наставити, јер је од посебног значаја да останемо верни основним принципима утканим у Повељу Уједињених нација, попут начела неповредивости граница.
Република Србија и ја, као њен председник, веома стрпљиво и са много добре воље трагамо за компромисом у вези са Kосовом и Метохијом, под покровитељством Европске уније, а у оквиру дијалога Београда и Приштине. То је тежак процес, он траје већ дуже од десет година, али ми не видимо алтернативу. Боље је сто година преговарати него један дан ратовати. Надам се да ћемо доћи до обострано прихватљивог решења, заснованог на компромису, зато што је то апсолутно једини начин да постигнемо наш циљ, а то је успостављање дуготрајног мира, као предуслова просперитетног живота за Србе и Албанце и за цео регион. Све друге опције смо већ истрошили и, бар што се тиче Србије, не желимо ни у сну да се враћамо на стазе сукоба, конфликта и крвопролића. Регион Балкана не може да поднесе још један сукоб. Ја се уздам да ћемо у том напору имати добру вољу и разумевање наших међународних партнера, зато што и они добро знају да су неке раније одлуке њихових влада биле лоше и да нису радиле за будућност нашег региона и светског мира. Београд овај процес води у веома комплексним околностима у којима је присутан хибридни рат и прљава кампања у делу међународне јавности против наше земље на различитим пољима. Довољно је да вас само подсетим на цитате и наводе светских медија да ће Србија напасти своје суседе и да представља претњу по регионалну стабилност. Наравно, то се никада није догодило, и то је била само једна у низу бројних лажи против Републике Србије. Србија је окарактерисана као потенцијални фактор дестабилизације у региону, само зато да не би говорила истину - да принцип неповредивости граница мора подједнако да важи за све. Србија је била и биће фактор стабилности у целом региону. Србија, упркос многим неистинама и фалсификатима, подржава Дејтонски мировни споразум, територијални интегритет Босне и Херцеговине и интегритет Републике Српске унутар Босне и Херцеговине.
Ми смо, са друге стране, уверени да народи Балкана имају капацитет да наставе суживот у будућности као пријатељи и партнери који имају заједничку визију чланства у уједињеној Европи. То добро знам, зато што смо већ превазишли многе баријере које су између наших народа стајале годинама и коштале су нас хиљада живота и протраћене будућности. Србија и Албанија, на пример, данас имају најближе и најпријатељскије односе у целој својој вишевековној заједничкој историји на простору Балканског полуострва.
Било је потребно само да трезвено и прагматично разговарамо о нашој будућности, а не о нашој прошлости. Да разговарамо о томе како да решимо проблеме који муче наше људе, наше компаније, раднике, студенте и предузетнике. Много смо дискутовали и сами смо дошли до бројних решења која су већ укинула баријере које су између нас постојале без икаквог рационалног разлога. Пре свега у економији, трговини и протоку људи и капитала. Србија, Албанија и Северна Македонија већ три године имплементирају пројекат Отворени Балкан који има јасну визију– отворити регион за људе, за робу, услуге, за капитал и компаније, да бисмо добили подручје које ће трајно бити ослобођено тензија, напетости и конфликта. Поред неупитне заједничке економске користи коју ова иницијатива са собом доноси, она има и ширу димензију, пре свега у спајању људи различитих култура и промоције диверзитета, што свакако доприноси општем развоју друштава у овом делу Европе. Србија и на овај начин, заправо, наставља да доприноси миру, стабилности и процесу помирења у региону, а чиме свакако даје значајан допринос и безбедности на глобалном нивоу.
Имали смо за то и инспирацију у речима једног од највећих дипломата у историји и великог генералног секретара Уједињених нација Дага Хамаршелда да ова организација није креирана да људску врсту одведе у рај, већ да човечанство спаси од пакла.
Даме и господо,
Тек што смо сузбили глобалну пандемију, већ смо се суочили са новим изазовима какве у овом веку нисмо очекивали. Док као човечанство, корак по корак, убрзано напредујемо на технолошком плану, пред нама су се појавили егзистенцијални проблеми попут енергетске безбедности, финансијске сигурности држава у развоју, али и поремећаја у ланцу снабдевања основним животним намирницама. Солидарност која је била неопходна у борби против пандемије, у још већој мери је потребна данас када су угрожене основне потребе људи за храном и енергентима.
Република Србија своју енергетску безбедност посматра као неодвојиви део националне сигурности и као кључни предуслов за наставак економског развоја и напретка наше земље. Настојимо да обезбедимо континуитет снабдевања енергентима, али делимо забринутост због актуелних геополитичких изазова који угрожавају светску и европску енергетску стабилност. Остајемо посвећени проналажењу решења која би могла да имају трансформациону снагу у покушајима да постигнемо регионалну и европску енергетску сигурност. Желео бих да нагласим да је Република Србија успела да током актуелне кризе сачува континуитет у снабдевању енергентима. Ипак, остајемо витално заинтересовани за диверсификацију извора снабдевања, додатна улагања у енергетску инфраструктуру, али и у бржи и ефикаснији развој капацитета заснованих на обновљивим изворима снабдевања.
Ми смо управо у Уједињеним нацијама текућу декаду назвали деценијом одрживије и отпорније будућности, деловања и трансформације. Она то мора и да остане, али у мало бржем ритму! Неравномеран развој, али и финансијска угроженост земаља у развоју, проузрокују додатна друштвена раслојавања и неминовно воде ка новим антагонизмима. Равномеран развој не сме бити ограничен, нити условљен ни географски ни политички, већ мора бити омогућен свим људима без обзира на етничку, расну, културну или верску припадност.
Пред нама је још један веома важан изазов који заједничким снагама морамо да превазиђемо, а то је изналажење најефикаснијег начина да се избегну последице које актуелна међународна криза оставља по глобалну сигурност снабдевања храном. Развој ситуације је изузетно алармантан, а реалност је да смо погођени сви, без изузетка. Растућа цена хране и њена доступност постале су додатни проблем. Задатак свих нас је да пронађемо оперативна и ефикасна решења која никога неће изоставити. На нама државама, као најзначајнијим међународним субјектима, је да се појединачно укључимо у координацију мера, пре свега доприносећи овом племенитом задатку на националном нивоу, како бисмо сачували оно највредније – људске животе и њихово достојанство.
Тема овогодишње Генералне дебате нас упозорава на драгоценост тренутка и повезаност изазова на међународном плану. Кризе са којима се суочавамо нас подсећају на важност отворене комуникације. Не треба много мудрости да бисмо закључили да се изазови савладавају успешно само уколико се правилно уоче њихови узроци. Србија сматра да је императив да актуелни изазови ни на који начин не смеју продубити поделе у свету, а да већ очигледна и тенденциозна поларизација на глобалном плану треба да уступи место принципима мултилатерализма.
Желео бих да истакнем да Република Србија учествује у колективним напорима за достизање циљева одрживог развоја и спровођење Агенде 2030. Србија дели визију генералног секретара о будућности глобалне сарадње на начин како је то утврђено Нашом заједничком агендом и снажно подржава инклузиван, умрежен и ефикасан мултилатерализам, као најбоље средство за одговор на најхитније изазове човечанства.
Даме и господо,
Мултилатерализам, колективна акција и заједничка одговорност су неизоставни елементи наших досадашњих дискусија, али дозволите ми да укажем да је полазна основа сваког таквог конструктивног ангажмана – солидарност.
На крају, желим да потврдим да ће Република Србија наставити да буде поуздан партнер у остваривању заједничких циљева дефинисаних у оквиру Уједињених нација, чврсто верујући да је то најбољи пут којим можемо изградити бољи свет за нас и наше будуће генерације. Али не смемо да заборавимо да су Уједињене нације снажне онолико колико поштујемо заједнички усаглашене одлуке и акте ове организације.
Цитирао бих нешто што смо чули 23 пута до сад, а то је: Повеља Уједињених нација је једини стандард који се мора поштовати. То смо чули од свих. У случају Републике Србије, њих 17 од 23 који су говорили о Повељи УН и резолуцијама УН је прекршило међународно јавно право и нису поштовали правила установљена у Уједињеним нацијама. Надам се да ћемо моћи да превазиђемо све потешкоће и учинимо да правила и процедуре буду исти за све на свету. У супротном, не видим излаз на крају тунела. Хвала на пажњи. Живела Србија!“
Извор/Фото: www.predsednik.rs |
|
Председник Вучић разговарао са министром спољних послова Кине Ванг Јием |
Председник Србије Александар Вучић и државни саветник и министар спољних послова НР Кине Ванг Ји састали су се на маргинама 77. Генералне скупштине УН.
Како је саопштено, председник Вучић је имао „одличан, озбиљан и садржајан састанак са кинеским пријатељима, на којем су поновили снажну посвећеност Србије и Кине доследној борби за поштовање међународног права и начела утканих у Повељу УН“.
Председник Вучић, који је учествовао на годишњем заседању Генералне скупштине УН, рекао је да је са кинеским министром разменио мишљења о развоју глобалне ситуације, али и о регионалним питањима. „Као и увек, са пажњом сам саслушао одмерене, промишљене и мудре ставове наших кинеских дипломата“, рекао је председник Вучић.
Председник Србије је на свом Инстаграм налогу написао да су се он и кинески министар „сагласили да је за превазилажење изазова данашњице, више него икад, потребан рационалан приступ преговорима и дијалогом као једини начин који мора да постане општи принцип решавања свих сукоба.” |
|
Учешће амбасадора Маје Стефановић на 4. Међународном форуму Ваздушног пута свиле под називом „Дигитализација и развој са ниским садржајем угљеника – нове покретачке снаге индустријске надоградње Ваздушног пута свиле“ |
Aмбасадор Републике Србије у НР Кини, Мaja Стефановић учествовала је на 4. Међународном форуму Ваздушног пута свиле под називом „Дигитализација и развој са ниским садржајем угљеника – нове покретачке снаге индустријске надоградње Ваздушног пута свиле“ који је одржан у оквиру Кинеског међународног сајма трговине у услугама CIFTIS у Пекингу, 4. септембра 2022.
Ваздушни пут свиле промовисао је председник Си Ђинпинг пре пет година. Ова иницијатива је од великог значаја за ваздухопловну индустрију која бележи раст упркос пандемији Ковид-19. Укључује интерконекцију друмског, морског, ваздушног саобраћаја и интернета. Форум Ваздушног пута свиле окупио је највеће ауторитете из области ваздушног саобраћаја. Присутнима су се обратили Сонг Пенг, заменик директора Административног одбора пекиншког аеродрома, затим Џанг Мингчао, председник Управе за развој и улагања цивилног ваздухопловства провинције Хенан, и Ма Тао, регионални директор Азијско-пацифичке канцеларије ICAO (International Civil Aviation Organization).
У свом излагању на Форуму, амбасадор М. Стефановић је истакла да је успостављање директних авио-линија, односно сарадња у области саобраћаја и логистике, битан сегмент свеобухватног стратешког партнерства између Србије и Кине, као и иницијативе „Појас и пут“. Поред директне авио-линије између Београда и Пекинга, коју је успоставио Hainan Airlines, М. Стефановић је најавила и директну авио-линију између Србије и Кине, коју ће ускоро успоставити национални авио-превозник Air Serbia. М. Стефановић je нагласила да Србија има потенцијал да постане водећи регионални транспортни центар за ваздушни саобраћај. Потреба за изградњом отпорних и стабилних ланаца снабдевања постаје приоритет, посебно од како се свет суочава са пандемијом Ковид-19. |
|
Амбасадор Маја Стефановић и економска саветница Миланка Стојаковић на 22. Mеђународном кинеском сајму инвестиција и трговинe 2022 (22nd China International Fair of Investment and Trade 2022 – CIFIT) одржаном од 6. до 10. септембра у провинцији Фуђиен. |
Амбасадор Маја Стефановић и економски саветник Миланка Стојаковић боравиле су у посети провинцији Фуђиен, која је поред посете округу Шангханг, седишту компаније „Зиђин“ и истоименом руднику бакра, укључивала и учешће на „22nd China International Fair of Investment and Trade 2022“ (CIFIT), од 6. до 10. септембра о.г. Реномирани сајам, један од најзначајнијих манифестација у области инвестиција на свету, одржан је у организацији Министарства трговине НР Кине, Владе Провинције Фуђиен и Канцеларије за спољне послове Сјамена.
Током посете округу Шангханг, током састанка са секретаром Комунистичке партије Кине тог округа Ванг Боом, коме су присуствовали и лидери комапније „Зиђин“, укључујући и генералног директора Зоу Лаичанга, истакнут је обострани интерес за даљи развој сарадње Србије са поменутим округом, као и компанијом „Зиђин“.
Током посете Сјамену, М. Стефановић је учествовала на заједничком састанку групе амбасадора у НР Кини са гувернером провинције Фуђиен Џао Лонгом, као и заједничкој вечери, коју је гувернер приредио у част отварања CIFIT, када је током краћег разговора потврђена обострана спремност за даље интензивирање укупне сарадње између Србије и ове кинеске провинције и упућен позив гувернеру Џаоу да посети Србију.
Поред присуства М. Стефановић церемонији отварања CIFIT 2022, одржан је одвојени састанак са чланом Сталног комитета Комунистичке партије Кине Сјамена, задуженим за спољне послове Ли Веихуом, када су размењена мишљења о интензивирању друштвених контаката, јачању образовне, културне и економске, посебно инвестиционе сарадње Сјамена и Србије.
На позив организатора, М. Стефановић је имала уводни говор на отварању 1. Гулангју форума о инвестицијама, који је организован 8. септембра о.г, у оквиру CIFIT 2022, на коме су, поред заменика гувернера Фуђиен провинције, учествовали и градоначелник Сјамена, помоћник министра трговине НР Кине Гуo Тингтинг, представници бројних институција провинције и кинеске централне владе, кинески привредници, амбасадори из Пекинга и др.
М. Стефановић је имала и уводни говор на отварању Форума „Сарадња Кине (Фуђиен провинције) и Србије у области економије и иновација“, на коме су са кинеске стране учествовали заменик гувернера Фуђиен провинције Канг Тао, представници владе Фуђиен провинције, владе општине Лонгјен, као и лидери компаније „Зиђин“, као и амбасадор НР Кине у Р. Србији Чен Бо.
На маргинама CIFIT, амб. М. Стефановић се обратила и на презентацији вина и прехрамбених производа из Р. Србије, која је организована у сарадњи представника Привредне коморе Србије у Шангају Ј. Стефановић-Грубор и Канцеларије за спољне послове Сјамена, а којој су присуствовали представници бројних кинеских институција (представници Владе провицније Фуђиен, Кинески савет за промоцију међународне трговине – CCPIT, Канцеларија за спољне послове Сјамена и др), потенцијални увозници и др. Поред презентације извозних могућности Србије, наглашен је и значај иницијативе „Отворени Балкан“, којом се, уз успостављање директног лета између Београда и Пекинга, као и очекиваног Споразума о слободној трговини Србије и Кине, отварају бројне могућности за унапређење трговинске сарадње Кине са Србијом, али и земљама региона ЦИЕ.
Поред тога, М. Стефановић и економски саветник Амбасаде М. Стојаковић посетиле су и штанд Србије на CIFIT, на коме су била изложена вина и прехрамбени производи, који се увозе из Србије. |
|
Амбасадор М. Стефановић нови ротирајући председника магазина Lookwe |
Амбасадор М. Стефановић именована је за ротирајућег председника магазина Lookwe, специјализованог за презентацију страних земаља у Кини, са циљем интензивирања укупне међуљудске размене, културне, а посебно економске и инвестиционе сарадње Кине са страним земљама.
Генерални директор тог магазина Су Јунзу, обавестио је да је Lookwe магазин донео одлуку да именује М. Стефановић за ротирајућег председника магазина за 2022-2023. годину. Свечана примопредаја дужности, од доскорашњег председника магазина, амбасадора Малте, биће свечано обележена на China Diplomats’ Chinese Culture Night, која је ове године планирана 8. децембра.
Реч је о невладиној платформи за јавну дипломатију на највишем нивоу у Кини, односно мултилатералној платформи, са циљем повезивања Кине и других земаља, у којој учествује више од 160 амбасада и међународних организација, као и бројни пословни кругови и медији у Пекингу. |
|
Селаковић разговарао са министром иностраних послова Кине |
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић разговарао је данас телефоном са државним саветником и министром иностраних послова Кине Ванг Јием.
Министар Селаковић је поручио да је Србија поносна на челично пријатељство и свеобухватно стратешко партнерство које има са Кином, истакавши спремност за даље јачање сарадње у свим областима.
Посебно је указао да нашим изванредним односима доприноси пријатељство и сарадња двојице председника, Александра Вучића и Си Ђинпинга, нагласивши да би нам била велика част уколико бисмо угостили председника Сија у Србији, када се за то стекну услови.
Селаковић је захвалио на јасној и чврстој подршци коју Кина пружа нашој земљи по питању Косова и Метохије, како билатерално, тако и у међународним организацијама. Такође, поручио је да наша земља пружа недвосмислену подршку политици „једне Кине“ и принципу „једна земља-два система“, као и борби НР Кине против сепаратизма.
Министар је пренео и да Србија придаје велики значај иницијативи кинеског председника „Појас и пут“ и механизму сарадње Кина-ЦИЕЗ, посебно нагласивши да нас радује што се ове године обележава десет година од оснивања овог механизма. У том смислу, Селаковић је казао да је активно учешће наше земље у механизму Кина-ЦИЕЗ и иницијативи „Појас и пут“ дало снажан допринос доласку кинеских инвестиција у Србију.
Указавши на интензивирање наше билатералне економске сарадње, Селаковић је посебно говорио о значају кинеских инвестиција и заједничких инфраструктурних пројеката, истакавши наш интерес и за што скорије отварање директних авио-линија између Београда и Пекинга и Београда и Шангаја.
Када је реч о робној размени, шеф српске дипломатије рекао је да је она претходне године премашила пет милијарди долара, као и да је наш извоз достигао историјски максимум од готово једне милијарде долара, што је повећање 152 одсто за последњих десет година.
Саговорници су се сагласили да ће потписивање Споразума о слободној трговини између наше две земље пружити шири простор за даљи развој робне размене и подизање улоге Србије у региону.
Шеф кинеске дипломатије честитао је на успешно реализованим председничким и парламентарним изборима у Србији, победи председника Александра Вучића и успеху Српске напредне странке. Такође, пренео је честитке и поздраве председника Сија председнику Србије. |
|
Честитка председника НР Кине |
Председник Републике Србије Александар Вучић примио је честитку председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга поводом победе на председничким изборима. У честитки се каже:
„Поводом Вашег поновног избора за председника Републике Србије, желим у име Владе и народа Кине, као и у своје лично име, да Вама упутим срдачну честитку.
Последњих година, свеобухватно стратешко партнерство Кине и Србије одржава витални тренд развоја. Међусобно политичко поверење наше две земље је чврсто и практична сарадња даје богате резултате. Суочавајући се са променама какве нису виђене век уназад, наше две стране се придржавају узајамног поштовања и третирају једни друге на равноправној основи и заједно унапређују изградњу заједнице за заједничку судбину човечанства и позитивно доприносе очувању међународне правичности и правде.
Придајем велики значај развоју односа Кине и Србије и посебно негујем добар пословни однос и лично пријатељство које сам успоставио са Вама. Спреман сам да са Вама улажем заједничке напоре и јачам стратешке комуникације наше две земље, учвршћујем међусобно политичко поверење наше две стране, проширујем и продубљујем међусобно корисну сарадњу у различитим областима, да континуирано водимо кинеско-српске односе ка новим резултатима, како бисмо допринели благостању наше две земље и два народа.
Желим Вашој земљи пуно просперитета, а народу срећу и благостање“, наводи се у честитки Си Ђинпинга.
|
|
Споразум о међусобном признању и замени возачких дозвола - уручење возачких дозвола српским држављанима у Пекингу |
Поводом ступања на снагу Споразума о међусобном признавању и замени возачких дозвола између Р. Србије и НР Кине (13. марта 2022), у полицијској станици у Пекингу, данас су издате прве возачке дозволе двојици држављана Р. Србије, чиме је на симболичан начин обележен почетак примене поменутог Споразума, потписаног у мају 2021, између Владе Р. Србије и Владе НР Кине.
Због посебних епидемиолошких мера, првобитно планирано одржавање свечане церемоније уручења дозвола је отказано на молбу кинеске стране, те је догађај протекао без присуства представника Амбасаде Р. Србије у Пекингу.
|
|
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта |
Поводом предстојећих избора у Републици Србији, расписаним за 3. април 2022.године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе:
Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (до 12. марта 2022. године у поноћ), могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.
Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима и потпис подносиоца захтева.
Дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије коме је поднет захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да бирач жели да гласа према месту боравишта у иностранству, на прописани начин доставља надлежној општинској, односно градској управи по месту пребивалишта бирача у земљи, која о томе доноси решење.
По доношењу решења о одређивању бирачких места од стране надлежне изборне комисије за гласање на изборима, надлежна општинска, односно градска управа доноси решење о уписивању податка да ће бирач на изборима гласати према месту боравишта у иностранству и бирачко место на коме ће гласати, односно решење да нису испуњени услови да ће бирач на изборима гласати орема месту боравишта у иностранству.
Након доношења решења да ће бирач на предстојећим изборима гласати према месту боравишта у иностранству и упису тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се не уписује у извод из јединственог бирачког списка по месту пребивалишта у земљи, односно уписује се у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у иностранству.
Указује се да се податак о томе да ће бирач гласати у иностранству може уписати у јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у јединствени бирачки списак. У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак за одлучивање по захтеву за упис податка о томе да ће бирач гласати у иностранству, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у иностранству, подноси се дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије које оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.
Увид у јединствени бирачки списак може се извршити електронским путем, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана и регистарском броју личне карте, односно пасоша, на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе.
Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да могу преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалишта у земљи захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.”
Министарство спољних послова позива држављане Републике Србије који желе да искористе своје бирачко право у иностранству да се обрате најближем дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије. Листа дипломатско-конзуларних представништава Републике Србије се може наћи овде. |
|
ПАРЛАМЕНТАРНИ И ПРЕДСЕДНИЧКИ ИЗБОРИ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ 03. АПРИЛА 2022. ГОДИНЕ |
ПАРЛАМЕНТАРНИ И ПРЕДСЕДНИЧКИ ИЗБОРИ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ 03. АПРИЛА 2022. ГОДИНЕ, ГЛАСАЊЕ У ИНСТРАНСТВУ.
https://www.rik.parlament.gov.rs |
|
ПРИВРЕМЕНА СПРЕЧЕНОСТ ЗА РАД ГК РС У ШАНГАЈУ |
Обавештавамо држављане Републике Србије и друге странке да услед постојања потврђеног случаја зараженог вирусом COVID-19 у стамбеној згради у којој се налазе просторије Генералног конзулата Републике Србије у Шангају, рад Генералног конзулата се одлуком надлежних органа НР Кине обуставља у периоду од 08.03.2022. године до 22.03.2022. године. Особље Генералног конзулата се налази у обавезној изолацији у наведеном периоду.
Све надлежности и послови Генералног конзулата Р. Србије у Шангају у наведеном периоду обављаће Амбасада РС у Пекингу. |
|
Рођенданска честитка председника Народне Републике Кине председнику Републике Србије |
Поводом рођендана председника Републике Србије Александра Вучића, председник Народне Републике Кине Си Ђинпинг упутио му је честитку, у којој се каже:
„Последњих година, развој свеобухватног стратешког партнерства Кине и Србије одржава се на високом нивоу, а међусобно политичко поверење је чврсто. Наша практична сарадња даје богате резултате који доносе конкретну корист народима обеју земаља. Суочавајући се са изазовом пандемије вируса КОВИД-19, Кина и Србија деле добро и зло и међусобно се помажу, чиме потврђују своје драгоцено, челично пријатељство.
Захваљујем Вам што сте посетили Кину и присуствовали церемонији отварања Зимских олимпијских игара у Пекингу. Велико ми је задовољство што сам, том приликом, са Вама одржао састанак, на коме смо постигли много нових консензуса о питањима којима заједно придајемо пажњу.
Високо ценим добар пословни однос, као и лично пријатељство које сам изградио са Вама, и придајем велики значај развоју односа Кине и Србије. Зато сам спреман да, заједно са Вама, унапређујем традиционално пријатељство и узајамно корисну сарадњу Кине и Србије како бисмо их трајно подигли на нови ниво и допринели благостању наших двеју земаља и народа.
Желим Вам добро здравље и све најбоље“, наводи се у честитки председника Си Ђинпинга.
|
|
Отворена Комора кинеских компанија у Србији |
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић поручила је данас, на отварању Коморе кинеских компанија у Београду, да желимо да у нашу земљу дође још више кинеских инвеститора, наводећи да су два највећа извозника у 2021. години биле две кинеске компаније – „Хбис“ и „Зиђин“.
Брнабић је у Кинеском културном центру истакла да је Кина са својим компанијама, отварањем коморе у овим тешким временима, показала да верује у Србију и њену политичку и економску стабилност, нагласивши да наша земља жели да што пре постигне споразум са Кином о слободној трговини и да ће се трудити да те разговоре брзо заврши.
Ово је изузетно значајан дан за целу Србију, јер живимо у тешким и компликованим временима, када се велики број партнерстава и веза раскидају и када смо сви под великим притиском. Најтеже је да очувате партнерства и пријатељства, али и да их даље јачате и отварате нове коридоре сарадње, навела је она.
Према њеним речима, Србија је управо усмерена на то, насупрот ономе што се дешава у свету, где инвеститори других земаља оклевају и повлаче се.
Премијерка је оценила да кинеске компаније отварањем Коморе показују намеру да и даље и још више улажу у Србију, указавши на то да спољнотрговинска размена двеју земаља јача сваки дан и да је у 2021. достигла рекордних 5,3 милијарде евра.
Према њеним речима, Кина је сада заузела друго место, после Немачке као најважнијег економског партнера, док је извоз Србије у Кину прошле године износио приближно милијарду евра, при чему је у последњих пет година увећан 15 пута.
Односи двеју земаља ће наставити да јачају, а Србија ће покушати у што краћем року да договори са Кином споразум о слободној трговини, о којем су разговарали председници Александар Вучић и Си Ђинпинг, поновила је Брнабић.
То је огромно тржиште и има велики потенцијал, указала јe она и додала да ћемо тако моћи да привучемо и инвеститоре из других земаља.
Председница Владе је поручила да желимо да у нашу земљу дође још више кинеских инвеститора, наводећи да су два највећа извозника из Србије у 2021. години биле две кинеске компаније – „Хбис“ и „Зиђин“, на трећем месту је НИС, а на четвртом „Мишлен“ из Пирота.
Она је, када је реч о најављеном увођењу директних летова из Београда до Пекинга и Шангаја, оценила да ће то доста помоћи јачању билатералне сарадње.
Председник Коморе кинеских компанија у Србији Сонг Сихаји, који је извршни директор компаније „Хбис“ у Србији, исказао је захвалност на подршци Влади Србије, Амбасади Кине у Београду и кинеским компанијама.
Верујем да ће наша комора бити јединствена и имати кључну улогу у јачању сарадње двеју земаља, нагласио је он и додао да ће и појединци моћи да користе Комору за размену искустава и сарадњу.
Према његовим речима, Комора ће бити још један мост челичног пријатељства између две земље и платформа за привредну сарадњу.
Он је, одговарајући на питање новинара да ли због дешавања у Украјини „Хбис“ има неке проблеме у пословању у Србији, рекао да немају веће проблеме, али да постоји мали утицај, будући да увозе део сировина из Русије, додавши да ће производња бити и ове године сигурна и стабилна.
Отправник послова у Амбасади Кине у Београду Тјен Јишу рекао је да су две земље издржале тест времена у међусобним односима, који су постали још јачи, и узор су добре сарадње у међународним односима.
У Кинеском културном центру су на штандовома представљене највеће компаније – „Хбис група“, „Зиђин“, „Пауер Чајна“, „Шандонг хај спид група“, „Хуавеји“, „ЦРБЦ“ и „Линглонг“, које је обишла председница Владе Србије и упознала се са пројектима који су у току. |
|
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА УПИС У БИРАЧКИ СПИСАК ЗА ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ |
Председник Републике Србије Александар Вучић фдонео је одлуку о расписивању избора за народне посланике Народне скупштине Републике Србије, који ће се одржати 3. априла 2022. године.
Министарство државне управе и локалне самоуправе(МДУЛС) издало је Обавештење за бираче који имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на изборима за народне посланике Народне скупштине. Обавештење се може предузети на следећем линку:
http://mduls.gov.rs/obavestenja/obavestava-birace-koji-imaju-boraviste-u-inostranstvu-o-ostvarivanju-birackog-prava-na-izborima-koji-ce-biti-odrzani-3-aprila-2022-godine/
Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству (у НР Кини, Монголији, ДНР Кореји и Пакистану) да преко Амбасаде Републике Србије у Пекингу могу најкасније до 12. марта 2022. до 24 часа поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.
Захтев за упис у јединствени бирачки списак података о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача, јединствен матични број бирача, општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирачи гласати на предстојећим изборима.
Податак о томе да ће бирач гласати у иностранству може се уписати у јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у јединствени бирачки списак. У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис података да ће бирач гласати у иностранству, подноси се Амбасади Републике Србије, која оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи, према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.
Надлежна општинска, односно градска управа решење о уписивању податка да ће бирач на изборима гласати према месту боравишта у иностранству и бирачко место на коме ће гласати на исти начин и по истом поступку доставља Амбасади Републике Србије у Пекингу која је проследило захтев, ради обавештавања бирача. По доношењу решења да ће бирач на предстојећим изборима гласати према месту боравишта у иностранству и упису тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се уписује у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у иностранству.
Увид у јединствени бирачки списак може се остварити електронским путем на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе: https://upit.birackispisak.gov.rs/ уношењем података о јединственом матичном броју грађана.
На изборима у иностранству, моћи ће да гласају само они држављани Републике Србије који се након расписивања избора, у претходно наведеном року, упишу у Јединствени бирачки списак у дипломатско-конзуларном представништву у ком намеравају да гласају. Треба имати у виду да претходни гласачки спискови за гласање у иностранству, сачињени на основу ранијих пријава, више не важе.
Попуњен образац захтева за упис у јединствени бирачки списак, односно за упис података да ће бирач гласати у иностранству, уз који је обавезно приложити копију важећег пасоша Републике Србије, може се поднети Амбасади на један од следећих начина:
- лично, сваког радног дана од 09.00 до 15.00 часова у просторијама Амбасаде РС у Пекингу
- електронским путем на : embserbia@embserbia.cn
- поштом на адресу: Embassy of the Republic of Serbia, San Li Tun, Dong 6 Jie 1, 100600 Beijing, PR China
- фаxом на број: +86 10/6532 1207
Више информација можете наћи на wеб сајтовима Републичке изборне комисије и Министарства за државну управу и локалну самоуправу, као и у Амбасади РС у Пекингу на број телефона 010-6532-3516. |
|
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта |
| | | |