| |     latinica | english  
Насловна
Посетите Србију
СИЕПА

 

   
 
Контакт

 

Радно време
Понедељак - петак: 8:00 – 16:00 часова
Конзуларно одељење (рад са странкама) понедељак, среда и петак од: 09:00 - 12:00 часова

Празници

Адреса
San Li Tun, Dong 6 Jie 1
100600 ПЕКИНГ
НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА

Тел.:  +8610/ 6532-3516, 6532-3016 (број за хитне ситуације) Локација/Мапа
ефн:  +8610/ 6532-5413, 6532-1693 Конзуларна надлежност
  Почасни конзули
Коресподент за кинески језик: +8610/ 6532-1562  
Факс: +8610/ 6532-1207  
E-mail: embserbia@embserbia.cn  
Интернет сајт: http://www.beijing.mfa.gov.rs  

КОНЗУЛАРНЕ УСЛУГЕ

 

 

 

РЕГИСТАР АДМИНИСТРАТИВНИХ ПОСТУПАКА                   Сходно Закону о Регистру административних поступака („Сл. Гласник РС“ бр. 44/21) успостављена је јавно доступна електронска база свих административних поступака које на захтев привредних субјеката и грађана спроводи јавна управа.                  Регистар административних поступака садржи информације о надлежном органу за спровођење поступка, правном основу, сврси и опису поступка, обрасцу захтева, документима који се подносе уз захтев, таксама које подносилац плаћа, року за поступање и упутство о правном леку.                  Приступ Регистру је могућ преко следећег хипер линка:   https://rap.euprava.gov.rs/gradjani/home


 
РЕГИСТАР АДМИНИСТРАТИВНИХ ПОСТУПАКА

РЕГИСТАР АДМИНИСТРАТИВНИХ ПОСТУПАКА

Сходно Закону о Регистру административних поступака („Сл. Гласник РС“ бр. 44/21) успостављена је јавно доступна електронска база свих административних поступака које на захтев привредних субјеката и грађана спроводи јавна управа.

Регистар административних поступака садржи информације о надлежном органу за спровођење поступка, правном основу, сврси и опису поступка, обрасцу захтева, документима који се подносе уз захтев, таксама које подносилац плаћа, року за поступање и упутство о правном леку.

Приступ Регистру је могућ преко следећег хипер линка:   

https://rap.euprava.gov.rs/gradjani/home

 

 

Oпширније...
ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ НА ИЗБОРИМА 17. ДЕЦЕМБРА 2023. ГОДИНЕ

Председник Републике Србије А. Вучић донео је одлуку о расписивању ванредних избора за посланике Народне скупштине који ће се одржати 17. децембра 2023. године.

Министарство државне управе и локалне самoуправе (МДУЛС) издало је Обавештење за бираче који имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на изборима. Обавештење се може преузети у следећем линку:

https://mduls.gov.rs/obavestenja/ministarstvo-drzevne-uprave-i-lokalne-samouprave-obavestava-birace-koji-imaju-boraviste-u-inostranstvu-o-ostvarivanju-birackog-prava-na-izborima-koji-ce-biti-odrzani-17-decembra-2023-godine/

Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству (у НР Кини, Монголији и ДНР Кореји) да преко Амбасаде Републике Србије у Пекингу могу најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (25. новембра 2023. године) до 24 часа по локалном времену у Р. Србији, поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима за народне посланике гласати у иностранству. Након наведеног времена захтеви неће моћи да се процесуирају кроз систем, због чега је неопходно благовремено пријављивање.

Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима.

Држављани Р. Србије могу на основу ЈМБГ и броја пасоша или личне карте електронски проверити да ли су уписани у Јединствени бирачки списак преко сајта МДУЛС, односно следећег линка: https://upit.birackispisak.gov.rs/

У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Пошто надлежни орган донесе решење о упису у ЈБС, може се обрадити и захтев за гласање у иностранству.

Захтев за упис у јединствени бирачки списак, може се истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у иностранству, поднети Амбасади РС у Пекингу које ће оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.

Захтев за упис у ЈБС се може поднети и директно преко портала еУправе уколико лице има налог на порталу eУправе и истом приступа квалификованим електронским сертификатом или путем мобилне апликације ConsentID.

На изборима у иностранству, моћи ће да гласају само они држављани Републике Србије који се након расписивања избора, у претходно наведеном року, упишу у Јединствени бирачки списак у дипломатско-конзуларном представништву у ком намеравају да гласају.

Попуњен образац захтева за упис у јединствени бирачки списак, односно за упис података да ће бирач гласати у иностранству, уз који је обавезно приложити копију важећег пасоша Републике Србије или важеће личне карте (уколико је лична карта са чипом, пожељно је да подносилац захтева приложи копију очитане личне карте), може се поднети Амбасади на један од следећих начина:

- лично, радним даном од 09.00 до 15.00 часова

- електронским путем на : embserbia@embserbia.cn

- поштом на адресу: Embassy of the Republic of Serbia, San Li Tun, Dong 6 Jie 1, 100600 Beijing, PR China

- факсом на број: +86 10/6532 1207

Више информација можете наћи на wеб сајтовима Републичке изборне комисије и Министарства за државну управу и локалну самоуправу, као и у контакту са надлежним лицем у Амбасади РС у Пекингу на број телефона 010-6532-3516.

 

Oпширније...
 
 
Посета ППВ и МУП И. Дачића НР Кини

Потпредседник Владе Р. Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић боравио је у службеној посети Кини од 7. до 15. септембра 2024, када је поред Пекинга, посетио и Лианјунганг где је учествовао на Глобалном форуму за сарадњу у јавној безбедности, као и градове Шенџен, Гуангџоу и Хонг Конг.

Toком боравка у Пекингу ППВ и МУП Дачић се 8. септембра састао са државним саветником и министром јавне безбедности Ванг Сјаохонгом. Саговорници су се сагласили са неопходним унапређењем безбедносне сарадње, на линијама договора председника Р. Србије А. Вучића и НР Кине Си Ђинпинга, што су смернице за даљи развој билатералних односа, са посебним нагласком на јачању размене на високом нивоу. Посебна пажња у разговорима посвећена је значају спровођења закона и продубљивања сарадње између органа за спровођење закона у кључним областима као што су управљање миграцијама, сузбијање злочина превара у телекомуникацијама и борби против тероризма. 

Током посете Лианјунгангу, ППВ и МУП Дачић је учествовао на Глобалном форуму за сарадњу у јавној безбедности, на којем је присуствовало и више од 2.100 учесника из 122 земље, региона и међународних организација. ППВ и МУП Дачић је у свом говору на Конференцији Глобалног форума  изразио спремност МУП Р. Србије да подржи развој Глобалне иницијативе за безбедност, истакао посвећеност развоју међународне сарадње у области јавне безбедности у циљу очувања безбедности грађана и пословних активности у Србији и поновио чврсто опредељење Србије да пружи пун допринос стабилности у региону и у свету. Такође, дао је и преглед сарадње Србије и Кине у области јавне безбедности, укључујући заједничке полицијске патроле две државе као значајан пример ове сарадње. На маргинама Конференције ППВ и МУП Дачић је имао билатералне сусрете са председником Интерпола А. Н. Ал Раисијем и замеником МУП Турске М. Саламом.

ППВ и МУП Дачић је током боравка у Кини састао и са градоначелником Гуангџоуа, замеником градоначелника и директором Бироа за јавну безбедност Гуангџоуа и замеником гувернера и директором Полицијске службе провинције Гуангдунг.

 Приликом посете провинцији Гуангдунг, заједно са замеником директора Бироа за јавну безбедност МЈБ и замеником гувернера и директором Полицијске службе провинције Гуангдунг, ППВ и МУП Дачић је присуствовао завршној вежби српских и кинеских полицијских јединица у Гуангџоу, након чега је и обишао полицијске службенике из Србије који заједно са кинеским полицајцима учествују у заједничким патролама у Кини.

ППВ И. Дачић се током посете САР Хонг Конгу састао са извршним директором Хонг Конга Ли Качиуом и комесаром кинеског Министарства спољних послова у САР Хонг Конгу Цуи Ђианчуном.


Специјална награда Кине за књигу додељена директору Лагуне Дејану Папићу

Члан Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Кине, секретар Секретаријата ЦК КПК и министар Одељења за односе са јавношћу Централног комитета КПК Ли Шулеј је, на свечаној церемонији одржаној 18. јуна у Пекингу, уручио добитницима Специјалну награду Кине за књигу. Међу награђенима је и директор издавачке куће „Лагуна“ Дејан Папић, у чије име је награду примила министар саветник Амбасаде Јелена Николић.

Специјална награда Кине за књигу је највећа награда којом се одаје признање странцима у издавачком сектору за њихове изузетне напоре да Кину представе свету. Од њеног успостављања 2005. године до сада је награђено укупно 203 преводилаца, издавача и писаца из 63 земље.

Церемонији доделе награде, која је организована на високом нивоу, присуствовао је велики број кинеских званичника, кинески писци, међу којима и нобеловац Мо Јен,  представници различитих земаља, као и велики број амбасадора, укључујући и амбасадора Мају Стефановић. На церемонији је наглашено да су добитници континуирано посвећивали пажњу развоју Кине и дубинским истраживањима кинеске културе и превели, објавили и креирали низ књига које свету причају приче о Кини и кинеском народу. Тиме су помогли да Кина постане боље позната глобално и промовисали културну размену и узајамно учење.

 

Награда је такође и кулминација годишњег Међународног сајма књига у Пекингу, који је отворен истог дана. 


Златна медаља за заслуге уручена реномираном кинеском професору др Ма Сипуу

У просторијама Амбасаде 19. јуна је уприличена свечаност доделе одликовања током које је професору др. Ма Сипуу уручена Златна медаље за заслуге у учвршћивању српско-кинеског пријатељства кроз промоцију српске историје. У име председника Републике Србије Александра Вучића, одликовање је кинеском добитнику уручила амбасадор Маја Стефановић.

Професор Ма је у обраћању званицама захвалио на одличју које је, не само признање његовом академском раду, већ и дуготрајним везама два народа. Проф. Ма је рекао да је награда велики подстрек његовим истраживачким напорима које ће, упркос годинама, наставити све док његово здравље то буде подносило. Упутио је најбоље жеље за напредак Р. Србије и благостање њеног народа. 

Амбасадор Маја Стефановић је у свом обраћању истакла да је научни рад проф. Ма, који је обухватио теме из српске прошлости и садашњости, допринео видљивости Србије у кинеским експертским круговима и додатно скренуо пажњу на питања од виталног српског интереса у светској јавности.

Свечаности су, поред лауреата и његове супруге, присуствовали и заменица директора Института за светску историју Кинеске академије друштвених наука гђа Лиу Ђијен, директор Института за глобалне и регионалне студије Престоничког педагошког универзитета г. Лианг Џанђијен, представници МИП Кине, Пекиншког универзитета за стране студије, као и овдашњих медија


Министарство спољних послова
Дневне вести 
Саопштења 
Фото галерија 


Народна скупштина

Председник Републике Србије

Влада Србије

Министарство спољних послова